Saj ni res
Pa je! Zgodba je naslednja. Kulturno društvo Jože Papler Besnica, ki je pred štirimi leti v domačem kraju organiziralo eno večjih kulturnih prireditev, je kranjsko Okrožno sodišče na predlog prekškovnega organa Mestne občine Kranj za na nedovoljenem mestu pritrjen plakat kaznovalo s 1.251,88 evra, odgovorno osebo, takratnega predsednika pa z 250,38 evra.V obrazložitvi »Sodbe v imenu ljudstva« (saj človek ne more verjeti, za kaj vse se to ljudstvo (zlo)uporablja) je, med drugim, zapisano, »v danem primeru ni našlo nobenih posebnih olajševalnih okoliščin, zaradi katerih bi obdolženkama izreklo globo pod manjšo mero, ki jo predpisuje odlok« itd. To pomeni, da je za sodišče nedovoljeno prilepljen plakat prekršek posebne vrste, ki ga je v skladu z občinskim odlokom treba najostreje kaznovati. Pomislite, kazen je v višini več kot dveh minimalnih slovenskih plač! Ne morem razumeti! Ne vem, če je za kakšen prometni prekršek, ki ima lahko zelo tragične posledice, zagrožena tako visoka denarna kazen.
S tem pisanjem ne protestiram proti »Sodbi v imenu ljudstva«, ki je nedvomno razsojena po zakonu. Prav tako ne protestiram proti prijavi prekrškovnega organa Mestne občine Kranj, ki je tudi ravnal v skladu z veljavnimi predpisi, zakoni in njihovimi navodili za delo. Razumem tudi svojo Mestno občino, ki hoče imeti red na področju plakatiranja in ne more dopustiti anarhije.
Protestiram in sprašujem (čeprav ravno ne vem koga, tudi Vas, spoštovani bralci), kje so v tej kaznovalni politiki sorazmerja kazni, glede na težo prekrška? Za koliko bodo kaznovani tisti, ki so »na boben« spravili cele tovarne, delavce pa na »beraško palico« (na cesto brez plač, odpravnin in plačanih socialnih prispevkov)?
Poleg tega se sprašujem, kako je mogoče, da se s takim zares obrobnim prekrškom, ki ni prav nikogar ogrožal, ukvarja sodišče? Ali je potem kaj čudnega, če so sodišča zasuta z nerešenimi problemi, ki so prav gotovo za mnoge bolj usodni od našega prekrška.
Ampak, človek, lojalen državljan in discipliniran davkoplačevalec bi v kaznovalni politiki in v sami zakonodaji vseeno pričakoval malo več tolerantnosti in sorazmernosti v primerjavi s kaznimi z drugimi prekrški. Morda bi za prvič zadoščal kakšen opomin ali ob takojšnjem plačilu morda polovičen znesek, kot pri prometnih prekrških in šele potem kazen, če drugače ne gre.
Kazen je nezaslišano visoka, nesorazmerna teži prekrška, to je že nesramna kraja. Posebno, če vemo, kako društva in druge nevladne organizacije, kjer se delo opravlja v celoti brezplačno, težko pridobivamo denar za svoje kulturno in drugače vrste delovanja.
Jezen in žalosten hkrati sem!
Janez Zeni, Sp. Besnica, Trata 9