Slovenski planinski muzej je nared
V Mojstrani v teh dneh tečejo še zadnje priprave na odprtje Slovenskega planinskega muzeja. Slovesno ga bodo odprli 7. avgusta.
Mojstrana - V soboto, 7. avgusta, prav na dan, ko je pred 115 leti dovški župnik Jakob Aljaž na vrhu Triglava postavil zdaj po njem imenovani stolp, bodo v Mojstrani odprli Slovenski planinski muzej. Kot kamena gmota oblikovana stavba, ki je v dveh letih zrasla v neposredni bližini poslopja, v katerem je bila nekoč na ogled triglavska muzejska zbirka, v dneh pred slovesnostjo dobiva še vsebino. Osnova stalne razstave ostaja triglavska planinska zbirka, sama postavitev pa bo precej sodobnejša, je povedal vodja projekta Slovenski planinski muzej in predsednik Planinskega društva Dovje-Mojstrana Miro Eržen. Razstava bo namreč kombinacija eksponatov in slikovnega gradiva ob uporabi sodobne avdio-vizualne tehnike. Interaktivni del razstave bo zasnovan kot vzpon na goro, ob njem pa bodo obiskovalci spoznavali vse pomembne mejnike slovenskega planinstva: »od planinskega gospodarstva, do poti, gorskega reševanja, vrhunskega alpinizma in do vsega tistega, kar nas v gorah bogati«.
Muzej je zasnovan v treh etažah: stalni razstavi so tako namenjeni prostori v mansardi, v pritličju je recepcija ter projekcijska dvorana, v kateri si bodo obiskovalci lahko ogledali krajši predstavitveni film, v kletnih prostorih pa bo še dvorana za občasne razstave, knjižnica in večnamenski prostor, v katerem bodo lahko organizirali delavnice, ter depojski prostori.
V muzej so planinci, občina, država in Evropa skupaj vložili 3,2 milijona evrov. Iz evropskih strukturnih skladov so pridobili 1,65 milijona evrov, ministrstvo za kulturo naj bi prispevalo petsto tisoč evrov, kranjskogorska občina pa 650 tisoč evrov. Da bi zaprli finančno konstrukcijo in po dolgih letih čakanja vendarle uresničili željo po slovenskem planinskem muzeju, so v Mojstrani ustanovili tudi Fundacijo Avgusta Delavca, v okviru katere naj bi z donacijami in prispevki zbrali preostalih štiristo tisoč evrov.