Miro Eržen pred stavbo novega Slovenskega planinskega muzeja, ki je oblikovana kot kamena gmota in že s svojo impozantnostjo privablja poglede. (Foto: Gorazd Kavčič)

Slovenski planinski muzej je nared

V Mojstrani v teh dneh tečejo še zadnje priprave na odprtje Slovenskega planinskega muzeja. Slovesno ga bodo odprli 7. avgusta.

Mojstrana - V soboto, 7. avgusta, prav na dan, ko je pred 115 leti dovški župnik Jakob Aljaž na vrhu Triglava postavil zdaj po njem imenovani stolp, bodo v Mojstrani odprli Slovenski planinski muzej. Kot kamena gmota oblikovana stavba, ki je v dveh letih zrasla v neposredni bližini poslopja, v katerem je bila nekoč na ogled triglavska muzejska zbirka, v dneh pred slovesnostjo dobiva še vsebino. Osnova stalne razstave ostaja triglavska planinska zbirka, sama postavitev pa bo precej sodobnejša, je povedal vodja projekta Slovenski planinski muzej in predsednik Planinskega društva Dovje-Mojstrana Miro Eržen. Razstava bo namreč kombinacija eksponatov in slikovnega gradiva ob uporabi sodobne avdio-vizualne tehnike. Interaktivni del razstave bo zasnovan kot vzpon na goro, ob njem pa bodo obiskovalci spoznavali vse pomembne mejnike slovenskega planinstva: »od planinskega gospodarstva, do poti, gorskega reševanja, vrhunskega alpinizma in do vsega tistega, kar nas v gorah bogati«.

Muzej je zasnovan v treh etažah: stalni razstavi so tako namenjeni prostori v mansardi, v pritličju je recepcija ter projekcijska dvorana, v kateri si bodo obiskovalci lahko ogledali krajši predstavitveni film, v kletnih prostorih pa bo še dvorana za občasne razstave, knjižnica in večnamenski prostor, v katerem bodo lahko organizirali delavnice, ter depojski prostori.

V muzej so planinci, občina, država in Evropa skupaj vložili 3,2 milijona evrov. Iz evropskih strukturnih skladov so pridobili 1,65 milijona evrov, ministrstvo za kulturo naj bi prispevalo petsto tisoč evrov, kranjskogorska občina pa 650 tisoč evrov. Da bi zaprli finančno konstrukcijo in po dolgih letih čakanja vendarle uresničili željo po slovenskem planinskem muzeju, so v Mojstrani ustanovili tudi Fundacijo Avgusta Delavca, v okviru katere naj bi z donacijami in prispevki zbrali preostalih štiristo tisoč evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorje / ponedeljek, 24. junij 2019 / 12:41

Vodovarstveno območje Ovčja jama naj bi razširili

Gorje – V Društvu za varstvo okolja Bled so pred časom opozorili na neprimerno odlaganje raznovrstnih gradbenih in zemeljskih odpadkov v vrtače v bližini vodovarstvenega območja Ovčja jama, zaradi...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sreda, 4. februar 2009 / 07:00

Prometni kaos ob hokejskih tekmah

Prebivalci Podmežakle opozarjajo: Napačno parkiranje je tudi na Jesenicah kaznivo!

Zanimivosti / sreda, 4. februar 2009 / 07:00

Anketa: Denar bi težko sam porabil

Slovenska loterija tudi tokrat ni izžrebala lotka in vsota je narasla že na 2,5 milijona evrov. Čeprav je to ogromno denarja, pa Kranjčani že vedo, kako bi ga porabili.

Gorenjska / sreda, 4. februar 2009 / 07:00

Umirjanje prometa v Julijskih Alpah

V okviru projekta Dynalp 2 so nastali konkretni načrti urejanja in umirjanja prometa v Bohinju, Vratih, na Vršiču ter na cesti na Mangartsko sedlo.

Slovenija / sreda, 4. februar 2009 / 07:00

Miha Pogačnik odstopil

Ljubljana – Miha Pogačnik (po rodu Gorenjec), vladni svetovalec, ki je vodil slovenski del mešane komisije mednarodnopravnih strokovnjakov za reševanje mejnega spora med Slovenijo i...

Kranj / sreda, 4. februar 2009 / 07:00

Zgradili bodo oporni zid

Tenetiše - V Tenetišah so zgradili nov odsek ceste do pokopališča na vrhu griča, vendar je na prvem levem zavoju nad cesto prišlo do zdrsa brežine, ki sicer ne ogroža stanovanjsk...