Se obeta zamrznitev pokojnin?
V državnem proračunu za prihodnji dve leti je predvideno omejevanje javne porabe pri plačah javnih uslužbencev, socialnih plačilih in pokojninah. Vlada bo v petek sprejela odločitev, ali bo v proračunu predvidela tudi zamrznitev pokojnin.
Vlada je na težki preizkušnji, proračunski prihodki so manjši od načrtovanih, proračunski primanjkljaj velik in bi ga v prihodnjih dveh letih morala zmanjšati s petih na 3,5 odstotka bruto domačega proizvoda. Ker tega brez »žrtev« ne bo mogla doseči, je s socialnimi partnerji že začela pogajanja o znižanju plač v javnem sektorju, za kar letno nameni več kot štiri milijarde evrov. Kar zadeva zamrznitev pokojnin, še ni sprejela nobene odločitve, vendar so se v javnosti razširile informacije, da razmišlja tudi o zamrznitvi pokojnin, ki se od lanske jeseni dalje že tako le polovično usklajujejo z rastjo plač. Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je napovedal, da bo vlada odločitev o tem sprejela v petek na delovnem posvetu o usklajevanju proračuna.
Na napovedi o zamrznitvi pokojnin so se že odzvali v sindikatih. »V sindikatu upokojencev takšnemu predlogu odločno nasprotujemo, saj bomo s tem močno prizadeli zlasti upokojence s pokojnino do šeststo evrov, še zlasti zato, ker se hkrati napovedujejo tudi podražitve elektrike in druga zvišanja cen,« pravi Konrad Breznik, predsednik sindikata upokojencev, in poudarja, da je zadnja uskladitev pokojnin s plačami prinesla upokojencem zelo malo, v povprečju manj kot šest evrov na mesec. Tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so prepričani, da za zamrznitev pokojnin ni nobenega utemeljenega razloga, pri tem pa ugotavljajo, da veliko upokojencev že zdaj živi v finančni stiski ali na robu revščine. Po njihovih podatkih je maja 189 tisoč upokojencev prejelo do šeststo evrov starostne pokojnine, med njimi je bilo 129 tisoč upokojencev, ki so dobili od štiristo do petsto evrov pokojnine. »Odločitev vlade je napačna,« pravi predsednik sindikata Dušan Semolič in poudarja, da bi vlada morala ustvarjati razmere za nova delovna mesta in s tem tudi za nove prilive v pokojninsko blagajno, zaostriti obveznosti delodajalcev za vplačila v pokojninsko blagajno, spodbujati zaposlene, da se ne bi upokojevali že ob prvi izpolnitvi pogoja za upokojitev, bolj obdavčiti kapital in premožnejše sloje ljudi … V Demokratični stranki upokojencev Slovenije (Desus), ki je tudi del vladajoče koalicije, nasprotujejo zamrznitvi pokojnin. Kot je dejal njen predsednik Karl Erjavec, morajo breme krize nositi vsi sloji prebivalstva, ne pa samo upokojenci, ki so že pristali na to, da se jim pokojnine le polovično usklajujejo z rastjo plač. Za stabiliziranje javnih financ bi morali najti druge rešitve – z večjo obdavčitvijo premožnejših, z zmanjšanjem sive ekonomije … »Na sestanku vrha koalicije na Brdu sem povedal, da se Desus ne strinja z zamrznitvijo pokojnin, minister za finance je dejal, da o tem še ni odločeno.« In kaj bi ukrenil Desus, če bi preostale tri stranke koalicije vztrajale pri zamrznitvi pokojnin? »To zdaj težko ocenjujem. Ne bi rad govoril, da bomo šli iz koalicije, ker bi s tem nastala politična kriza, ki pa jo v tem trenutku ne potrebujemo. Računam, da bomo našli razumno odločitev in da se bomo izognili zamrznitvi pokojnin.«