Kolesarji so preveč brezbrižni
Kolesarji brezbrižno mislijo, da imajo vedno prednost, in se ne ozirajo, ali so jih drugi vozniki sploh opazili, ob vse pogostejših prometnih nesrečah kolesarjev ugotavljajo policisti.
Kranj – V lepem sončnem vremenu se število prometnih nesreč, v katerih so udeleženi kolesarji, skokovito povečuje. To v zadnjih tednih ugotavljajo tudi v policiji, ki zato kolesarje (in voznike) opozarjajo na previdnost in upoštevanje cestnoprometnih predpisov. »Samo do 3. julija je bilo v prometnih nesrečah na Gorenjskem udeleženih že 36 kolesarjev, od tega jih je 21 nesrečo povzročilo. Dva sta bila pri tem huje ranjena, 27 lažje, sedem pa jo je odneslo brez večjih posledic,« je statistične podatke predstavil policijski inšpektor za varnost v cestnem prometu Aljoša Jazbec. Če prištejemo še druge voznike enoslednih vozil, je bilo do začetka julija v prometnih nesrečah udeleženih že 63 kolesarjev, motoristov, voznikov štirikoles in drugih podobnih vozil. Dva do njih sta umrla, štirje so bili huje ranjeni, 39 pa lažje.
»Opažamo, da vedno več kolesarjev ne upošteva cestnoprometnih predpisov, saj predvsem po klancu navzdol vozijo z neprilagojeno hitrostjo, potem izgubijo oblast nad kolesom in padejo. Padejo lahko tudi zaradi ovir na cesti, kot so luknje, kamni, vozila, pešci,« ugotavlja Jazbec, ki še posebej izpostavlja kolesarje na organiziranih treningih. »Ti vozijo na prekratki varnostni razdalji, torej tik za vozilom, poleg tega po dva ali trije vzporedno, ne glede na to ali jih spremlja klubsko vozilo. Letos smo zaradi tega že obravnavali trčenje v peško, tri trčenja v vozilo …«
Policisti ugotavljajo, da mnogo koles ni ustrezno opremljenih za vožnjo po cesti, saj so brez luči, odsevnikov, zvoncev … »Kolesarji brezbrižno mislijo, da imajo vedno prednost, in se ne ozirajo, ali so jih drugi vozniki sploh opazili. Peljejo se po prehodu za pešce, čeprav bi morali iti peš, kolo pa ob sebi potiskati. Vozijo se lahko samo tam, kjer je kolesarska steza. Kar precej kolesarjev je tudi vinjenih, kar je še posebej nevarno.« Med pogostejše kršitve sodi tudi vožnja otrok brez spremstva in brez čelade. Otroci do štirinajstega leta starosti, ki nimajo kolesarskega izpita, namreč na cesto ne smejo iti brez spremstva polnoletne osebe, pa še ta lahko naenkrat spremlja samo dva otroka. Tudi kolesarska čelada je obvezna za mlajše od štirinajst let. Kolo lahko sicer na cesti samostojno vozi otrok, ki je star najmanj osem let in ima kolesarski izpit. Na kolesu pa lahko polnoletna oseba pelje samo otroka, mlajšega od osem let, in še to samo na ustreznem sedežu.
Med pogoste kršitve kolesarjev sodi tudi vožnja, ne da bi držali krmilo, potiskanje drugih kolesarjev, vodenje psa na povodcu, vožnja drugih oseb na kolesu, telefoniranje in podobno. »Na kolesu ni dovoljeno voziti predmetov, ki kolesarja ovirajo pri vožnji, na primer polne nakupovalne vrečke, prav tako pa ni dovoljeno voziti nezavarovanih predmetov, kot so kose. To seveda velja tudi za voznike drugih enoslednih vozil,« še opozarja Jazbec. Za omenjene kršitve je predpisana globa osemdeset evrov, če je kršitelj mladoletna oseba, pa se kaznujejo njeni starši, ker so opustili dolžno skrb.