Nakljanci so izdali zbornik
Prvih sto številk nakljanskega zbornika je izšlo že ob občinskem prazniku konec junija, te dni pa še vsa preostala naklada. Javnosti ga je predstavil urednik Stane Mihelič s sodelavci.
Naklo - Včasih se je Naklu reklo vas na Kalu, je dejal urednik Stane Mihelič, in tako so naslovili tudi zbornik, ki je prva takšna publikacija v občini Naklo. Doslej so se na podoben način sicer že predstavili nekateri kraji v občini Naklo, nazadnje pred petdesetimi leti tudi samo Naklo, tokrat pa so želeli celovito predstaviti sedanjo občino, od njene gospodarske in upravno-politične do društvene slike, nekatere znamenite osebnosti, segli pa so tudi v zgodovino posameznih krajev. Nakljanski zbornik je zajetna knjiga, ki tehta skoraj tri kilograme, tiskana je v 2500 izvodih, ima 544 strani in 54 poglavij, napisalo jo je štirideset avtorjev, v njej je 380 slik in 92 grafikonov. In če nadaljujemo v govorici številk: nastajal je 11 mesecev in bil načrtovan pol manj obsežen, kot se je izšlo na koncu. Stane Mihelič, ki je zbornik predstavil v družbi župana Ivana Štularja, podžupana Megliča, direktorja občinske uprave Draga Goričana in dveh avtorjev, Daniele Žagar in Draga Paplerja, je skupaj z avtorji nanizal več zanimivosti. Ena od njih se dotika imena: Naklanci, Nakljanci ali Nakelčani? Pravi, da sta se z lektorico Jožico Koder naposled odločila za tisto iz slovenskega pravopisa iz leta 2003, to pa so Nakljanci. »Knjigo sem prebral in sem sam sebe vesel, da sem predlagal pravega urednika zanjo, ta pa je našel prave sodelavce. Res so opravili pomembno delo,« je dejal župan Ivan Štular. »V šestnajstih letih občine Naklo je bil storjen velik napredek, zato smo imeli o čem pisati,« je dodal eden najbolj plodovitih avtorjev besedil in fotografij Drago Papler. Daniela Žagar pa je nanizala vrsto zanimivosti iz gospodarske zgodovine Naklega, kjer je bilo že nekoč razvito obrtništvo, v zadnjem poldrugem desetletju pa je število obrtnikov med šestimi občinami iz kranjske upravne enote najbolj naraslo prav v Naklem. Pomembno je, da so ohranjene še mnoge stare obrti. In še zanimiv drobec: najstarejše pivo na celinski Evropi prihaja s podjetnikom Staretom iz Strahinja.
Knjiga, odeta v modre platnice s simbolom Petrovih ključev na naslovnici in s fotografijami vseh večjih krajev v občini na hrbtni strani, je za simbolično ceno šestih evrov naprodaj v turistično informativnem centru in na občinskem uradu Naklo. Sicer pa sogovorniki pravijo, da so imeli z izdajo zbornika za dvajset tisoč evrov stroškov.