Vožnja s trebuhom ni škodljiva
Nosečnice lahko vozijo, če se počutijo dobro, imajo pa daljše reakcijske čase in morajo biti previdnejše. Poškodb je skoraj zanemarljivo malo.
Številne nosečnice se sprašujejo, ali medtem ko v njihovem trebuhu raste otrok, lahko sedijo za avtomobilskim volanom oziroma kako lahko na stanje otroka vpliva zategovanje varnostnega pasu ali sprožitev varnostne vreče. Vožnja sama na sebi ni škodljiva, dokler se nosečnica dobro počuti, pravijo zdravniki.
»Nosečnice so bolj občutljive za spremembe položaja telesa, lahko se jim hitreje zavrti, imajo daljši reakcijski čas in temu morajo prilagoditi tudi vožnjo. Če je mogoče, naj se odpravijo na pot s spremljevalcem, same naj se izogibajo daljšim vožnjam, vsekakor pa naj dovolj pogosto ustavijo ter pijejo in jedo. Če se v zgodnji nosečnosti pojavi slabost, vožnjo odsvetujemo,« pravi dr. Irena Virant, specialistka ginekologinja in porodničarka v kranjski Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo.
Z vidika medicinske stroke oziroma morebitnih negativnih posledic za otroka vožnja nima škodljivega vpliva. Nosečnice, ki vozijo, morajo biti v vsakem primeru pripete z varnostnim pasom, ki pa naj ga pripnejo nekoliko pod trebuhom. V nekaterih trgovinah z otroško opremo se dobijo tudi posebni dodatki, ki se položijo na sedež in namestijo prek trebuha. Tako se ublaži pritisk, ki ga povzroča varnostni pas. Če pride do močnega zategovanja pasu ob naglem zaviranju ali trčenju, sicer lahko nastanejo negativne posledice, ki pa so vsekakor manj hude, kot bi bile če ne bi bila privezana. V kranjski porodnišnici tudi nimajo izkušenj s posledicami sprožitve varnostnih vreč.
»Nosečnice naj se za volanom izogibajo situaciji, v katerih se lahko kaj zgodi, sicer pa je najpomembnejše dobro počutje. Omejitev glede mesecev nosečnosti ni, saj je tudi v primeru, če nosečnici odteče plodovnica, še čas za ustavitev in ukrepanje. Otrok je v materinem trebuhu zelo dobro zaščiten in bolj kot vožnja so tvegane kakšne druge aktivnosti, na primer tek ali kolesarjenje,« je dodala Virantova.
V poletnih dneh, ko je razlika med temperaturo v klimatiziranem avtomobilu in zunanjo temperaturo tudi več stopinj, morajo nosečnice paziti, da iz avtomobila izstopijo počasi, saj krvni pritisk pade in lahko se ji zavrti.
»V vsakem primeru, če pride do močnejšega zategovanja varnostnega pasu ali do trčenja, priporočamo pregled pri ginekologu, ker lahko pride do odluščenja posteljice, kar se sicer še ne pokaže s krvavitvijo ali bolečinami, ampak se lahko vidi naknadno. Take nosečnice pregledamo, jih zadržimo vsaj za en dan na opazovanju, ker se v tem času morebitne razkrijejo poškodbe. To ne velja samo pri vožnji, ampak tudi pri padcih in podobno. Tudi z ambulante nujne medicinske pomoči nosečnice vedno pošljejo na pregled k nam. Primerov urgentnega posredovanja v prometu sicer skoraj nimamo, morda po eno nosečnico na mesec. Ker imamo več kot sto porodov, je to manj kot odstotek, skoraj zanemarljivo,« je zaključila Virantova.