Počitnic je poleti ravno prav
Večina slovenskih šolarjev oziroma vsaj tisti, ki si niso prislužili kakšnega popravnega izpita, si je v minulih dneh že lahko odpočila od šolskih obveznosti. Na počitnicah bodo uživali kar devet tednov, kar je precej manj kot njihovi vrstniki v Turčiji recimo, a mnogo dlje kot šolarji na Danskem.
Po številu počitniških dni, ki jih imajo učenci in dijaki na voljo poleti, Slovenija v primerjavi z drugimi evropskimi državami sodi v zlato sredino. Poletne počitnice namreč tako kot še v marsikateri drugi državi Evropske unije trajajo devet tednov. Glede na podatke, ki so nam jih posredovali z ministrstva za šolstvo in šport, po številu poletnih počitniških dni najbolj odstopajo predvsem mediteranske in baltske države, kjer šolarji počitniške dni uživajo celo do trinajst tednov.
Tako v vseh treh baltskih državah pouk končajo že v začetku junija, v šolske klopi pa se vrnejo v začetku septembra. V Turčiji so pouk končali 17. junija, v šolske klopi pa bodo spet sedli 20. septembra. Dobrih dvanajst tednov na poletnih počitnicah uživajo tudi grški šolarji, na Cipru pa imajo šolarji poleti enajst tednov oddiha. Deset do enajst tednov na poletnih počitnicah preživijo finski šolarji, prav toliko pa tudi šolarji v sosednji Madžarski. Precej manj počitniškega »lenarjenja« si lahko privoščijo šolarji na Danskem in v Liechtensteinu, kjer poletne počitnice trajajo zgolj šest tednov. Na Danskem to pomeni, da pouk končajo 25. junija, v šolske klopi pa se vrnejo že 9. avgusta, v Liechtensteinu pa si šolarji od šolskih obveznosti oddahnejo med 4. julijem in 16. avgustom. Šest tednov poletnih počitnic imajo tudi nemški šolarji, od posamezne zvezne dežele pa je odvisen datum začetka oziroma konca pouka. V sosednji Avstriji imajo podobno kot pri nas šolarji devet tednov poletnih počitnic, le da je njihov začetek zamaknjen za teden oziroma dva, odvisno od posamezne zvezne dežele. V počitnicah tako šolarji uživajo od 1. oziroma 8. julija do 6. oziroma 13. septembra.
Za mnenje, ali je devet tednov poletnih počitnic dovolj ali premalo oziroma ravno prav, smo vprašali tudi nekaj gorenjskih ravnateljev. Večina se je strinjala, da so se takega ritma navadili tako učenci oziroma dijaki kot učitelji, zato bi bilo kakršnokoli poseganje v šolski koledar v smislu krajšanja oziroma daljšanja počitnic nesmiselno. »Dijaki so se navadili, da počitnice trajajo toliko časa. Za tiste, ki imajo popravne izpite, pa se lahko začetek zamakne tudi do sredine julija,« je pojasnil ravnatelj kranjske gimnazije Franci Rozman. Učitelji, je še poudaril, pa že dolgo nimajo več počitnic v pravem pomenu te besede. »Poleti so res nekoliko več dni skupaj doma, a tisti, ki imajo maksimalno število dni dopusta, tega poleti le težko v celoti izkoristijo. Običajno imajo učitelji delo v šoli vsaj do 15. julija, 15. avgusta pa se spet začne, in sicer tako zaradi popravnih izpitov kot zaradi priprave letnih delovnih načrtov. Prepričan je, da je tak ritem šolskih obveznosti, kot velja zdaj, kar v redu. »Verjetno pa je razporeditev počitniških dni v drugih evropskih državah nekoliko odvisna tudi od podnebja. Tudi sam si težko predstavljam, da bi v teh vročih dneh dijaki še lahko zbrano sedeli pri pouku,« še ugotavlja Franci Rozman.
Tudi po mnenju pomočnice ravnateljice v Biotehniškem centru Naklo Monike Rant je naša ureditev, kar se tiče počitnic, čisto v redu. »Zlasti če primerjam z Avstrijo, s katero veliko sodelujemo, se mi zdi naša ureditev boljša. Pouk namreč končajo šele julija, novo šolsko leto pa se začne sredi septembra.« Že tako, je opozorila, so učitelji kar na tesnem s časom, da potem do 15. julija končajo in pripravijo zaključna poročila, 15. avgusta pa so že nazaj v šoli, saj se takrat začnejo zaključni izpiti pri poklicni maturi, pripraviti morajo učne načrte za naslednje šolsko leto in podobno. Edina težava je, da zaključni letniki pouk končajo že 20. maja. »Zdi se mi, da se to vzdušje potem prenese tudi na druge dijake, ki prav tako kar malo popustijo v zadnjih dneh pred počitnicami.« Tudi zaradi tega večina šol proti koncu šolskega leta načrtuje naravoslovne dneve in podobne aktivnosti, ugotavlja ravnatelj Osnovne šole Franceta Prešerna Kranj Aleš Žitnik, saj se zavedajo, da zbranost pri otrocih z bližino počitnic popušča. Priznava, da so tudi učitelji proti koncu šolskega leta že pošteno utrujeni, zlasti zaradi vse nervoze ob koncu šolskega leta, po koncu pouka pa jih čaka še kup administrativnega dela, za katerega med šolskim letom pogosto zmanjka časa. Zato jim pride 35 prostih dni še kako prav. Prav tako se mu ne zdi preveč, da učenci na počitnicah preživijo devet tednov, saj večina nima težav, da se po tako dolgem premoru od šole spet posveti šolskim obveznostim. »Je pa res, da je potem za koga še en teden preveč, ker kar 'zaspi'. Zato tudi ob začetku šolskega leta potrebujejo kar nekaj časa, da spet pridejo k sebi, a na to smo že navajeni,« je še dodal Aleš Žitnik.