Pot razvoja in trenutna kriza
Ob žirovskem občinskem prazniku je župan Bojan Starman orisal stanje v občini in svetu v času gospodarske krize.
Žiri – »Neusmiljeni napredek v svetu je šel in gre predvsem na račun posameznika. Ljudje se utapljajo v globalizaciji, v kateri je nekaj vreden le denar, pristnih odnosov pa je vse premalo,« je v slavnostnem nagovoru ob prazniku občine Žiri povedal župan Bojan Starman. V 19 letih samostojne Slovenije (Žiri praznujejo na dan državnosti) je bilo veliko storjenega, enako tudi odkar so bile ustanovljene nove občine, med njimi tudi žirovska.
»Žal se nam pri nekaterih investicijah tudi zapleta. Žal mi je, da se je tako zgodilo pri domu za starejše, vendar smo v vseh teh letih naredili in še bomo marsikaj dobrega za razvoj naših Žirov,« je še povedal župan in dodal, da je tokrat z županovimi priznanji nagradil redke prostovoljce, ki svoj prosti čas še vedno razdajajo za dobrobit kraja. Občinsko priznanje je šlo v roke duše kulturnega življenja v Žireh in publicista (sodelavca Gorenjskega glasa) Miha Nagliča. Naglič že tri desetletja ureja Žirovski občasnik, tudi v njem pa se loteva lokalne zgodovine, promovira domače umetnike in druge uspešneže.
Antonija Poljanšek je županovo priznanje prejela za dolgoletno vodenje Društva kmečkih žena, ki združuje prek dvesto članic in je dejavno na več področjih. Ciril Erznožnik ga je prejel kot zgled mnogim Žirovcem, saj vse življenje živi vrednote, ki so moderne danes: prostovoljstvo, ekologija, zdrava telesna aktivnost. Priznanje je prejel tudi Jože Stanonik, ki se je po sili razmer že pri petih letih naučil klekljanja, pri svojih devetdesetih letih pa še vedno kleklja in je s to lepo obrtjo 'zastrupil' tudi sina in vnuka. Je aktiven član Klekljarskega društva Cvetke. Priznanje župana je šlo tudi v roke Jožeta Zupančiča, predsednika Združenja borcev za vrednote NOB Žiri, ki je ena najaktivnejših nevladnih organizacij v občini in združuje približno tristo članov.