Mladoletni nevesti je prekipelo
Manjše občine smo kot neveste zaman čakale, da velike občine rešijo problem s smetmi na Gorenjskem, pravi cerkljanski župan Franc Čebulj.
Cerklje - »Dovolj je že bilo političnih iger, brezplodnih pogovorov in čakanja. Manjše občine že šestnajst let kot neveste čakamo velike občine, da rešijo problem s smetmi na Gorenjskem. In čeprav smo še mladoletno dekle, smo vseeno spoznali, da ti veliki možje, ki so do sedaj vodili Cero Gorenjske, niso primerni za zakonski stan,« je cerkljanski župan Franc Čebulj slikovito razložil, zakaj je minulo sredo v Grosupljem podpisal pogodbo o skupnem ravnanju z odpadki v regijskem centru Rcero Ljubljana, nekaj ur kasneje pa je občinski svet brez zadržkov prisluhnil njegovemu predlogu, da sprejme sklep o izstopu občine Cerklje iz konzorcija Cero Gorenjske. Vse odpadke iz občine Cerklje, vključno z letališčem in gospodarstvom, bodo tako predvidoma leta 2015 začeli voziti v Ljubljano.
»V Ceru Gorenjska nisem več videl perspektive, saj so propadli še vsi predlagani projekti, za nameček smo se morali prezgodaj odpovedati odlagališču Tenetiše. Pred osmimi meseci sem se zato obrnil na ljubljanskega župana Zorana Jankoviča in direktorja ljubljanske Snage Janka Kramžarja. V njiju sem takoj našel kredibilna sogovornika,« pojasnjuje Čebulj. Kot je razložil, občina Cerklje ne bo financirala projekta Rcero Ljubljana, zato bo morala plačevati pet odstotkov višjo ceno za predelavo odpadkov kot občine ustanoviteljice. »Po sedanjih izračunih bodo investitorice plačevale devetdeset evrov na tono odpadkov, mi pa približno 95 evrov, kar je veliko ugodneje od cene, ki jo plačujemo sedaj, ko odpadke vozimo na Jesenice in v Tržič – približno 165 evrov na tono odpadkov.« Čebulj še meni, da Gorenjska potrebuje le dve sortirnici, medtem ko lasten MBO ni racionalen, saj je najboljša rešitev, da smeti za končno obdelavo odvažajo v Ljubljano.