Krompir občutljiv na sušo
Zaradi mokrega leta je krompir letos razvil plitke korenine, zato je še toliko bolj občutljiv na sušo in vročino. Kljub vsemu se obeta dobra letina, so prepričani na Kmetijskem inštitutu Slovenije.
Moste pri Komendi – Strokovnjaki Kmetijskega inštituta Slovenije (KIS) so v Poskusnem centru za krompir KIS v Mostah pri Komendi v torek pripravili tradicionalni spomladanski dan krompirja, ki je že vrsto let namenjen strokovnim in svetovalnim službam ter pridelovalcem, ki jih zanimajo aktualna problematika in novosti na področju pridelovanja krompirja.
Strokovnega srečanja se zadnja leta udeležuje nekoliko manj pridelovalcev, a tudi tokrat se jih je zbralo nekaj deset, večinoma iz Gorenjske, ki kljub manjši pridelavi krompirja v zadnjem obdobju v Sloveniji ohranja primat. »Vsako leto ob začetku poletja, ko je že razvidno, kako poteka sama rast, pripravimo to srečanje, saj je prav, da se tako stroka kot tudi pridelovalci na poljih ogledajo rast posameznih sort in se pogovorijo o težavah, s katerimi se spopadajo,« je povedal vodja programa za krompir na kmetijskem inštitutu Peter Dolničar, ki je tudi letos vodil skoraj celodnevni praktični ogled na štirih poskusnih poljih KIS. Na polju v Lahovčah so si pridelovalci ogledali nasad približno sedemdesetih sort, ki jih ima inštitut na preizkušanju. Na poskusnem polju v Komendi so strokovnjaki predstavili križanje sort in polja za poskuse zgodnosti posameznih sort, na enem največjih poskusnih polj v Grobljah pri Domžalah pa so si ogledali naknadno kontrolo semen, ki so bila letos v prodaji pri nas, in žlahtnjenje novih sort.
In kako kaže letošnjemu krompirju, ki so ga zaradi mokrega leta marsikje posadili s precejšnjo zamudo? »Zaradi razmočenih tal krompir letos ni razvil globokih korenin, ker mu ni bilo treba iskati vode, zato je ob prvi vročini pred nekaj dnevi že močno venel, čeprav so bila tla še razmeroma vlažna, a korenine niso dovolj razvite. Težave so bile kar očitne, zato se je na nas z različnimi vprašanji takrat obračalo veliko kmetov. Krompir se je ob zadnjem dežju sicer znova opomogel, a vroč in sušen julij bi znal prinesti težave. Letina je sicer odvisna od več dejavnikov. Letos so precej težav povzročale cene semenskega krompirja, zato so marsikje posadili krompir slabše kakovosti. Tudi razmere za nastavitev gomoljev niso bile optimalne, zato je število gomoljev povprečno. A če ne bo večje suše, se nam obeta povsem solidna letina,« je še povedal Dolničar.