Kordež odhaja z vrha Merkurja
Na zahtevo večjih lastnikov in bank upnic je bila včeraj izredna skupščina skupine Merkur. Imenovali so nov nadzorni svet, ta pa naj bi potrdil novo upravo z Bojanom Knupležem.
Kranj – Bine Kordež, dosedanji predsednik uprave je pred leti skupaj z vodilnimi v Merkurju prek podjetja Merfin izpeljal menedžerski prevzem in zanj, kot je trdil, zastavil predvsem svoje ime. To zavarovanje se je včeraj izteklo, saj so se tako banke upnice kot tudi drugi večji (ne menedžerski) lastniki odločili za menjavo na vrhu Merkurja.
Velike kadrovske in organizacijske spremembe v Merkurju je v petkovem intervjuju za Gorenjski glas napovedal že Janez Bohorič, predsednik uprave Save: »Z drugimi upniki moramo vzeti stvari v svoje roke. Skušali bomo narediti vse, da bo (Merkur) normalno posloval … Postaviti ga moramo na noge. Verjetno pa bodo potrebni tudi radikalni ukrepi, ker časa ni veliko. Scenariji se pripravljajo, a več o tem zaenkrat ne morem povedati.« Očitno je scenarij dozorel, saj naj bi včeraj na skupščini Merkurja izbrali nov nadzorni svet, ta pa potrdil novo upravo z Bojanom Knupležem na čelu. Informacije v Merkurju včeraj do zaključka redakcije niso potrdili.
Bine Kordež nam je v torek povedal, da je opcij za dosego stabilnega poslovanja Merkurja več: »Banke, poslovni partnerji in lastniki so jasno izrazili interes: najti najoptimalnejšo rešitev, ki bo zagotovila nadaljnje poslovanje Merkurja.« Napovedal je, da bo rešitev znana kmalu, 'v nobeni od možnih opcij pa ohranjanje obstoječe vodstvene strukture nismo omenjali kot pogoj za sprejem rešitve'. Včeraj naj bi razširjenemu nadzornemu svetu, v njem sta sedaj tudi predstavnika Save in Gorenjske banke, v prihodnje pa naj bi bili tudi predstavniki drugih bank upnic, ponudil odstop, ki so ga nadzorniki sprejeli. Na njegovo mesto naj bi imenovali Bojana Knupleža, kar podpira tudi dosedanji predsednik uprave.
Kordež zagotavlja, da nobeno Merkurjevo podjetje ni insolventno: »Vsa redno poravnavajo obveznosti do bank in zaposlenih, z zamikom tudi obveznosti do dobaviteljev.« Na naše vprašanje, zakaj so Merkurjevi centri skoraj prazni, odgovarja, da je trditev močno pretirana: »Zaradi omenjenega zamika plačil obveznosti do dobaviteljev (ta izhaja iz velike plačilne nediscipline naših podjetniških kupcev) pri posameznih izdelkih občasno prihaja do zamika dobav.«