Odločitev znana v dveh mesecih
V javnosti so se v zadnjih dveh tednih pojavile informacije o skrivnih transakcijah Merkurjevega premoženja. Bine Kordež z upravo zagotavlja, da ni tako, in z nekaterimi ukrepi napoveduje ponovno rast.
Kranj – »Banke, poslovni partnerji in lastniki so jasno izrazili enak interes: zagotoviti nadaljnje poslovanje Merkurja tudi v prihodnosti. Ker pa naši odnosi temeljijo na načelih medsebojne zaupnosti, podrobnosti pogovorov nikoli ne razkrivamo,« pojasnjujejo v upravi Merkurja, ki jo vodi Bine Kordež. Trenutne težave v poslovanju Merkurja izhajajo iz nezadostnih finančnih virov, zato kot priložnost za nov zagon uprava vidi vstop Mercatorja v lastniško strukturo.
Spomnimo, da sta Merkur in Mercator, vodi ga Žiga Debeljak, v začetku maja podpisala pismo o nameri o Mercatorjevem prevzemu Divizije Merkur, prvi pa sedaj opravlja skrbni pregled. Dokončna odločitev o prevzemu naj bi bila znana najkasneje v dveh mesecih. V javnosti sta se pojavili imeni dveh podjetij, na kateri naj bi Kordeževi prenašali premoženje Merkurja. »Podjetje M Naložbe je bilo ustanovljeno izključno kot del aktivnosti, potrebnih za uresničitev pisma o nameri prodaje Divizije Merkur Mecatorju,« pojasnjuje Kordež.
Drugo je podjetje HTC Dva, na katerega naj bi Merkur prenesel nekaj svojih nepremičnin. »Nepremičnine, ki so v lasti družbe HTC Dva, niso bile nikoli v lasti Merkurja. Te nepremičnine so bile v lasti leasinške hiše in smo jih vzeli v najem. Kasneje jih je leasinška hiša prenesla na HTC Dva, ki lastniško ni povezan z Merkurjem. Te nepremičnine imamo ves čas v najemu, spremenil se je samo najemodajalec,« pravijo v upravi.
Ta še zagotavlja, da nobeno Merkurjevo podjetje ni nesolventno, saj redno poravnavajo svoje obveznosti do bank in zaposlenih, z zamikom obveznosti do dobaviteljev. »Prodaja Merkur Group je v primerjavi z najboljšimi leti za tretjino nižja. Divizija Big Bang tudi v teh razmerah posluje nemoteno, v divizijah Merkur in Mersteel pa bi upoštevajoč pozitivne signale s trga s pridobitvijo ustreznih finančnih virov takoj lahko zagotovili ponovno rast prodaje,« pa o poslovanju še pravi Bine Kordež.