Kosmač med profesionalci
Tone Kosmač se je pri 33 letih odločil za profesionalno atletsko kariero. Dobil je sponzorje, pustil službo in trenira s ciljem nastopiti na maratonu na olimpijskih igrah v Londonu.
Hotavlje – Lani se je od aktivne kariere maratonca poslovil Roman Kejžar, ki mu je bila s strani Atletske zveze Slovenije v letošnjem letu zaupana vloga vodje slovenske maratonske ekipe. Pod njegovim vodstvom trenirajo Tone Kosmač, Primož Kobe, Robert Kotnik in nekaj mladih perspektivnih tekačev. Del ekipe je tudi Mitja Kosovelj, letos naš najhitrejši maratonec, ki pa se bo letos v prvi vrsti posvetil gorskemu teku.
Edini Gorenjec v maratonski ekipi je Tone Kosmač iz Hotavelj, ki je bil zadnja leta Kejžarjev trening partner. Kejžar je dejal, da bi bil Kosmač lahko njegov naslednik, seveda v primeru, če bi se povsem posvetil le maratonu in pustil službo. In to se je zgodilo. Od februarja je Kosmač profesionalec. Dobil je sponzorje iz domačega okolja (med glavnimi so Marmor Hotavlje, občina Gorenja vas-Poljane, Jelovica in Mizarstvo Jezeršek), pustil službo in se povsem posvetil teku na dolge proge. »Star sem 33 let in bil je zadnji čas za takšno odločitev. Moj cilj je v maratonu nastopiti na naslednjih olimpijskih igrah,« pravi Tone Kosmač, letos drugi najhitrejši slovenski maratonec, ki normo za London 2012 želi odteči letos, konec leta v Torinu. »Za čas pod 2 uri in 18 minut, kolikor je norma, sem bil pripravljen že marca na maratonu v Milanu, a pogoji niso bili pravi, poleg tega nisem imel prave skupine. Kljub temu sem tekel 2 uri 22 minut in 37 sekund in za dve minuti izboljšal svoj rekord. Profesionalni pristop se že pozna na rezultatih,« je dejal maratonec iz Hotavelj. Treninga je sedaj bistveno več kot prej: »Treniram skoraj še enkrat več, pa tudi časa za počitek je sedaj več. V pripravah na maraton tedensko pretečem okrog dvesto kilometrov, povprečno pa okrog 150. Prej sem le redko pretekel več kot sto kilometrov na teden. Kejžar mi napiše program, dva- do trikrat tedensko se dobimo na skupnih treningih hitrosti na stadionu v Šiški. Biti profesionalni maratonec je naporno. Vedno si utrujen. Je pa kljub temu več dobrih stvari kot slabih.«
Največja tekma v sezoni bo zanj avgusta evropsko prvenstvo v maratonu v Barceloni. V profesionalnem športu bo vztrajal vsaj do olimpijskih iger, odločitev, kako naprej, pa bo odvisna predvsem od financ.