Igralničarji še vedno brez dogovora
Niti stavka Hitovih krupjejev, med njimi tudi v kranjskogorski Koroni, še ni pripeljala do sporazuma z upravo.
Kranjska Gora – Prejšnji ponedeljek se je iztekel zadnji rok uprave Hita za dogovor s sindikati, ki želi do konca leta znižati stroške dela za 5,5 milijona evrov. V upravi, ki jo vodi Drago Podobnik, pravijo, da nesodelovanje Sindikata igralniških delavcev Slovenije (SIDS) vodi v nova odpuščanja. Do konca leta naj bi podjetje moralo dodatno zapustiti od 200 do 250 zaposlenih, že prej so načrtovali odpust 206 sodelavcev. Katja Kogej iz Hitovega kabineta uprave pravi: »SIDS predloga uprave ne sprejema. Njihov izgovor je, da nimajo pristojnosti oziroma bi podpisali le za en mesec. To za upravo ni sprejemljivo, saj ne moremo obračunavati plač za en del zaposlenih tako, za druge pa drugače. Zavlačevanje pogajanj pomeni še večjo izgubo iz naslova stroškov dela.«
»Sporazuma res nismo podpisali, saj se moramo prej uskladiti o predlogu za nižanje plač in o naših stavkovnih zahtevah,« odgovarja Irena Marčič Kovač, predsednica izvršnega odbora SIDS Kranjska Gora, kjer o novi stavki ne razmišljajo. Sindikata GIT (gostinstvo in turizem) in Vrba (blagajniki, varnostniki) sta z upravo podpisala dogovor o znižanju plač in zmanjšanju ugodnosti za zaposlene. »Uprava predlaga socialno naravnan model zniževanja plač, ki bi obvaroval zaposlene z najnižjimi plačami (do 1200 evrov bruto), tako da se tem plače ne bi znižale. Po drugi strani bi več znižali plačo zaposlenim z višjimi plačami, torej tudi krupjejem in drugim na področju igralnih miz,« pojasnjuje Kogejeva.
Uprava hkrati predlaga zmanjšanje dodatka za tiste, ki nimajo bolniških staležev, in za stalnost zaposlitve pa tudi zamrznitev plačevanja premije za dodatno pokojninsko zavarovanje (drugi pokojninski steber). »To so bonitete, ki si jih je Hit lahko privoščil v zlatih časih, teh pa žal ni več,« pravijo v upravi Hita. Vendar gre za bonitete, ki jih igralniški delavci ne priznavajo. »Vsako delovno mesto ima svoje posebnosti. Naš privilegij je, da delamo ponoči, ob koncih tedna, praznikih, za silvestrovo in božič … Vedno, ko so delavci v Sloveniji, Italiji in Avstriji prosti, moramo mi delati. Da delovni proces teče kar najbolje, je dopustov takrat še manj, saj je ob praznikih tudi gostov največ. Mi delamo tudi takrat, ko je uprava prosta. Delo je psihično naporno, zato potrebujemo odmore. Vsakih šest tednov smo prosti tudi na soboto in nedeljo,« pravi Irena Marčič Kovač.
Majska stavka je v Hitovih igralnicah povzročila za 170 tisoč evrov škode, posredno so bili odpovedani obiski organiziranih skupin igralcev, tudi dva strateška dogovora s partnerjema iz Rusije in Skandinavije sta še pod vprašajem. Še vedno pa ni rešeno razdeljevanje napitnin. Na leto jih v Hitu dobijo za vsaj deset milijonov evrov, igralniški delavci so prepričani, da je to rezultat njihove prizadevnosti in prijaznosti. Zakon, ki je bil sprejet konec letošnjega februarja, določa, da se napitnina razdeli med zaposlene. Kako in komu, je stvar internega dogovora. Uprava zagovarja stališče, da napitnino soustvarjajo tudi številni drugi poklici.