Gorenjke "oddale" laskavi naziv
Na sobotnem izboru v Škofji Loki je mlada kmetica leta postala Ladi Klemen iz Blodnika pri Trojanah.
Škofja Loka – Pregovor v tretje gre rado, se tokrat ni potrdil. Potem ko je predlani mlada kmetica leta postala Marija Grilc z Ambroža pod Krvavcem in lani Ema Kožuh od Svetega Florjana nad Škofjo Loko, si je v soboto na izboru v Škofji Loki ta laskavi naziv pridobila Ladi Klemen iz Blodnika pri Trojanah, ki je med vsemi kandidatkami pokazala največ znanja in spretnosti. Ladi izhaja z 31 hektarjev velike visokogorsko živinorejske kmetije, po izgubi službe je ostala doma na kmetiji in postala rejnica, njenima otrokoma delajo družbo še trije.
Letošnji izbor je bil deveti po vrsti, že po tradiciji ga pripravljata družba Kmečki glas in Zveza kmetic Slovenije, letos, ko je bila prireditev v kraju, odkoder izhaja lanska zmagovalka Ema Kožuh, so pri organizaciji pomagali še Občina Škofja Loka, Društvo podeželskih žena Lubnik in Kmetijsko gozdarski zavod Kranj. Med dvanajstimi kandidatkami so bile tudi tri mlade gorenjske kmetice – Mojca Jeraj iz Smlednika, Irena Bogataj iz Fužin pri Gorenji vasi in Martina Urbanc iz Gorič, ki si ji je uvrstitev v finale izmaknila le za las.
Mojca Jeraj izhaja iz delavske družine v Žireh, odkoder se je poročila na 42 hektarjev veliko Jerajevo kmetijo, na kateri se ukvarjajo s prirejo mleka in sadjarstvom. Redijo petdeset glav živine, v 3,5 hektarja velikem intenzivnem sadovnjaku pa prevladujejo nasadi jablan. Sadje tudi sušijo in ga predelujejo v izdelke, za kar so prejeli že več priznanj. Mojca je mati dveh otrok, najde pa tudi čas za delo v turističnem društvu, društvu kmetic ter žena in deklet na podeželju in v sadjarsko vrtnarskem društvu Ajda.
Martina Urbanc izhaja z gorske kmetije v vasi Sveta Barbara nad Škofjo Loko, odkoder se je lani poročila na Urbančevo nižinsko kmetijo v Goričah, kjer redijo 110 goved, od tega 62 krav molznic, in se pripravljajo na registracijo dopolnilne dejavnosti – pridobivanje in prodajo energije iz obnovljivih virov. Martina končuje študij zootehnike na biotehniški fakulteti, za diplomsko nalogo je izbrala temo okužba vimena, včlanila pa se je že tudi v Društvo kmečkih žena Kranj.
Irena Bogataj je odraščala v kmečki družini v Žirovskem Vrhu, odkoder se je 1997. leta primožila na 16 hektarjev veliko kmetijo Lojz v Fužinah. Na kmetiji redijo pet glav živine in se ukvarjajo s kisanjem zelja in repe, za kar so na ocenjevanjih prejeli že več priznanj, predlani pa so kot dopolnilno dejavnost registrirali še pridobivanje in prodajo energije iz obnovljivih virov (iz sončne energije). Irena je mati treh otrok, do lani je bila zaposlena v žirovski Alpini, v posebno veselje pa ji je delo na vrtu in z rožami.