Izidor Dore Schenk von Ostrowich je prepričal mnoge kmete, ne pa tudi sodišča. (Foto: T. K.)

V zapor zaradi goljufanja kmetov

Izidor Dore Schenk von Ostrowich iz okolice Preddvora, ki sedaj živi v Ljubljani, je po mnenju sodišča ogoljufal kmete, ker je od njih pobral denar za elaborate, ki jih ni nikoli izdelal.

Ljubljana - Ljubljansko okrožno sodišče je na pet let in štiri mesece zapora obsodilo 48-letnega Izidorja Doreta Schenka von Ostrowicha iz okolice Preddvora, ki sedaj živi v Ljubljani. Jeseni 2007 je od slovenskih kmetov pobiral po tri tisoč evrov za pripravo elaborata, na podlagi katerega bi kmetje poceni prišli do nove kmetijske mehanizacije. Ker elaboratov ni nikoli pripravil, prav tako pa so se vplačniki obrisali pod nosom za obljubljene traktorje in drugo kmetijsko mehanizacijo, je po mnenju sodišča kmete ogoljufal za 105 tisoč evrov. Poleg zaporne kazni mu je sodišče naložilo tudi povrnitev denarja opeharjenim kmetom. Sodba ni pravnomočna.

Kmetje, ki so se pred slabimi tremi leti odločili za sodelovanje z obtoženim, naj bi za želeno kmetijsko mehanizacijo plačali le 20 odstotkov vrednosti, kar štiri petine potrebnega denarja pa naj bi jim priskrbelo obtoženčevo podjetje 777 Global Management Group, ki pa tedaj ni več obstajalo. Kmetijsko mehanizacijo bi morali dobiti v sredini leta 2008, kar pa se ni zgodilo. Sodišče je tako pritrdilo tožilstvu, da je imel von Ostrowich od vsega začetka goljufiv namen, saj nikoli ni nameraval izdelati elaboratov, kaj šele kmetom priskrbeti darežljivo pomoč pri nakupu mehanizacije.

Obtoženi se je sicer na sodišču zagovarjal, da je kmetom poskušal le pomagati. S projektom pridobivanja sredstev da ga je seznanil zdaj že pokojni poslovni prijatelj Jozef Lacko iz Slovaške. Po njegovem bi kmetje morali prejeti denar od multinacionalke Nestle, ki da je na ta način želela prodreti na slovenski trg. Prejeti denar za elaborate je menda izročil Lacku, za kar pa ni prejel potrdila, saj je Slovaku zaupal. Njegov zagovornik je tako ugotavljal, da obtoženi nikakor ni bil goljuf, kvečjemu je bil naiven. Tožilstvo je po drugi strani navajalo, da Nestle ne pozna ne Lacka ne obtoženega, svoje donacije pa namenja samo nerazvitim afriškim državam. Poleg tega naj bi von Ostrowich kmetom različno razlagal, od kje bo prišel denar: nekaterim da iz evropskega sklada iz Bruslja, drugim da iz Češke oziroma Slovaške in podobno. Zase je po pripovedovanju opeharjenih kmetov govoril, da bo kmalu nastopil službo v Bruslju, Lacka pa naj bi predstavljal bodisi kot upokojenega direktorja večje družbe bodisi kot bivšega ali celo aktualnega slovaškega ministra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / torek, 6. junij 2017 / 08:00

Obvoznica mimo Lipc pred odprtjem

Gradbena dela na obvozni cesti mimo Lipc se zaključujejo, promet po njej pa bo lahko stekel, ko bodo pridobili uporabno dovoljenje. Na Občini Jesenice ga pričakujejo v dobrem mesecu dni.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / / 07:00

Zastonj prepleskali bolnišnico

V jeseniški bolnišnici je potekalo državno tekmovanje slikopleskarjev. In najboljši rezultat? Na novo prepleskane stene bolnišnice!

Gospodarstvo / / 07:00

Vsako pisanje ni birokracija

Mag. Miran Naglič: "Kmetje bi brez pomoči kmetijskih svetovalcev pri pripravi vlog težko izkoristili ponujeni državni in evropski denar."

Gospodarstvo / / 07:00

Gorenjski čebelarji se bodo združili

Gorenjska čebelarska društva, ki so zdaj vključena v dve zvezi, naj bi se združila v enotno Čebelarsko zvezo Gorenjske.

Gospodarstvo / / 07:00

Arhitektura domov znanih Slovencev

Časopisno založniška družba Kmečki glas je s sofinanciranjem ministrstva za kulturo in s podporo Gorenjske banke izdala knjigo z naslovom Arhitektura domov znanih Slovencev.

Gospodarstvo / / 07:00

V novembru spet deflacija

Vse od polletja povprečje cen življenjskih potrebščin ne narašča več. Tri mesece se povprečje ni spremenilo, v juliju in novembru pa je statistika zabeležila padec.