Prostorski akti trn v peti občin
Župani so na seji Skupnosti občin Slovenije znova opozorili na težave pri sprejemanju občinskih prostorskih načrtov, ki so se znašli v mrtvem teku.
Volčji Potok – Glavna tema zadnje seje Predsedstva Skupnosti občin Slovenije (SOS), ki je potekala v kamniški občini, so bili občinski prostorski načrti (OPN) in številne težave, s katerimi se spopadajo občine. Postopki se namreč odvijajo prepočasi, brez sprejetja OPN pa gradnja novih objektov v občinski lasti ni mogoča. Da se zapleta na več segmentih, priznavajo tako župani kot predstavniki pristojnih ministrstev.
»V Kamniku smo postopek sprejemanja OPN začeli že pred štirimi leti, ko je še veljala stara zakonodaja, nato pa je vlada sprejela nov zakon in nova izhodišča. Že pol leta čakamo na smernice vseh 38 soglasodajalcev, čeprav bi jih morali dobiti v roku enega meseca. Predstavniki ministrstev govorijo vsak svoj jezik, zato je sprejemanje OPN v mrtvem teku,« je povedal kamniški župan Anton Tone Smolnikar in opozoril, da gre za pravo razvojno blokado občin, ki se bo poznala še nekaj let. Na težave je opozoril tudi trzinski župan Tone Peršak. »Glavni težavi sta nenehno spreminjanje predpisov ter dejstvo, da mora OPN do določenega roka pripraviti vseh 210 slovenskih občin, ljudi na ministrstvu pa ni za to nič več. Zato prihaja do zamud, hkrati pa na državni ravni ni nekega organa, ki uskladil smernice različnih ministrstev. Zdaj namreč dobivamo različne smernice, ki se med seboj tepejo, držati se moramo enih in drugih in ker iščemo kompromis, na koncu dobimo negativno mnenje.«
Težave priznavajo tudi na ministrstvu za okolje. »Predvsem se zatika pri tem, da ne smernice ne mnenja niso podana v predpisanem roku, saj za to preprosto nimamo dovolj zaposlenih. Glavni razlog vseh težav pa je v tem, da prostorsko načrtovanje poteka na povsem lokalnem nivoju in menimo, da bi se to moralo prenesti na višji, regionalni nivo. Tako pa danes občine pri svojem prostorskem načrtovanju sicer povsem legitimno med seboj bolj tekmujejo kot pa sodelujejo in končni rezultat je trdo pogajanje z vsakim resorjem posebej, za vsako parcelo posebej,« je vladno plat predstavil Damjan Uranker, vodja sektorja za prostorsko načrtovanje na lokalni ravni pri MOP in dodal, da si vlada prizadeva ponovno vzpostaviti neko medresorsko komisijo.