Okrogla desetka Lastovk
V Petrovčevi hiši v Cerkljah je na ogled jubilejna pregledna razstava čipk in klekljanih izdelkov deklet in žena klekljarske skupine Lastovke Cerklje, ki že okroglih deset let s svojim ustvarjanjem bogatijo našo kulturno dediščino.
Imenitna razstava, poimenovana Okroglih deset let, v prostorih Petrovčeve hiše na pregleden način predstavlja prave umetnine Lastovk, ki marljvo sučejo kleklje. Pred desetimi leti je začelo deset članic, jata pa danes šteje že 36 »lastovk« iz domače občine pa tudi iz okoliških krajev. Kot pravijo Lastovke, je njihovo delo prepleteno z ljubeznijo do klekljanja in druženja, zato pod vodstvom Alojzije Mrgole in Zdenke Zajc z veseljem in notranjim zadovoljstvom ustvarjajo čudovite izdelke. Srečujejo se enkrat tedensko v prostorih Osnovne šole Davorina Jenka, ustvarjajo pa seveda tudi doma – dolge ure, ki jih posvetijo delu, se pozlatijo ob čarobnih izdelkih unikatnih kombinacij mavričnih barv in beline v nitih, ki se prepletajo v nešteto tehnikah.
Odprtje razstave, ki ga je brezhibno povezovala Anka Vidmar, so obogatili s kulturnim programom: nastopili so recitatorji, mladi harmonikar Anžej Šarc, ubrano pa je zapela skupina Klasje. Med gosti slavnostnega odprtja so bile poleg podžupana Andreja Kosca tudi klekljarice iz več slovenskih društev, tudi članice KD Trebnje, klekljarske skupine Žnurce, ki jim predseduje Marija Prosenik – prav vsi obiskovalci so bili nad razstavo navdušeni.
Lastovke so sodelovale v mednarodnem projektu Klekljamo prt za Lurd, klekljale so prte za strunjansko cerkev in Brezjansko baziliko, njihove čipke pa krasijo tudi oltarje v ljubljanski stolnici, frančiškanski cerkvi ter župnijske cerkve v Cerkljah, Šenčurju in Dupljah ter podružnično cerkev v Lahovčah. Sedaj izdelujejo čipke, ki bodo krasile oltar v slovenski cerkvi v Buenos Airesu. Sodelovale so tudi na treh natečajih izdelovanja čipk v Žireh, kjer so bile nagrajene – nagrajeni izdelki so na ogled tudi na tokratni razstavi, deležni mnogih pohval. Klekljarice so se iskreno zahvalile Tini in njenemu možu Marjanu Ručigaju za izvirno postavitev razstave, ki je na ogled do četrtka, Lastovke pa obljubljajo, da bodo ostale aktivne in ustvarjalne še naprej. Čestitke za prvih deset let!