Glasujte po svoji pameti
Jutri je volilni molk, pojutrišnjem je referendum, v ponedeljek pa bo, kar bo. V zvezi z izidom referenduma o arbitražnem sporazumu, se razume. Katerega je, referendum namreč, vladni predsednik Borut Pahor nesramno, da ne rečem protiustavno izsilil, ko se je samovoljno odločil in prezrl edino logično možnost, to je sprejem ali zavrnitev dogovorjenega dvostranskega mednarodnega političnega akta z dvotretjinsko večino v državnem zboru.
S tem, ko je vladni predsednik Borut Pahor prezrl ustavo in (posredno) sprejel odločitev o referendumu, je na volišča povabil tudi vse tiste politične mlečnozobce, ki so pravico do volitev pridobili pred mesecem ali dvema in jih narodov interes v tem času zanima približno toliko kot lanski sneg. Nič.
Tako bodo o vitalnem in zgodovinskem interesu sedanjih in vseh prihodnjih rodov Slovenk in Slovencev med drugim odločali politični »abervezniki« in v tem kontekstu bolj ali manj labilne osebe. Kar verjetno niti ne bi bilo odločilno, če ne bi bila velika večina volivk in volivcev v zvezi z aktualnim vprašanjem na približno enaki ravni razumevanja dogovora o meji v Piranskem zalivu, kot so novopečeni polnoletni državljani.
Povedano drugače, vladni predsednik Borut Pahor je odločitev s pleč poslancev bolj ali manj strahopetno prevrnil na pleča vseh državljank in državljanov.
Dobro. Zdaj je, kar je. Vsaj v tem delu zgodbe o meji v Piranskem zalivu poti nazaj ni. Do uradnega razglasa referendumskega izida nam ne ostane dosti več od upanja, da bo rezultat slovenskemu narodu v korist. O čem drugem si niti razmišljati ne upam.
Izid referenduma pa bo sedanjim in prihodnjim rodovom Slovencev v prid le, če bo arbitražni sporazum na referendumu zavrnjen. V to sem, kajpada, prepričana sama. Vendar: vsak po svoji pameti, vsak po svojem razumevanju in dojemanju problema, vsak po svojem instinktu. Kaj več večini niti ne ostane. Samo to vam polagam na srce, drage Slovenke in Slovenci, drage volivke in volivci, ne nasedite niti vladnemu predsedniku Borutu Pahorju in njegovemu leporečju niti njegovemu pogojno rečeno nasprotniku Janezu Janši, nekdanjemu vladnemu predsedniku in prvaku SDS.
Skratka. Ne glede na to, kako se boste v nedeljo na referendumu odločili, se odločite po svoji pameti in po svoji vesti.
Vzemimo, da bo v nedeljo arbitražni sporazum na referendumu padel. Zanima me, ali bo v tem primeru Borut Pahor samodejno ponudil odstop z mesta slovenskega vladnega predsednika. Roko dam v ogenj, da tega ne bo storil. Prvič zato ne, ker je nadvse samovšečen. Drugič zato, ne, ker so njegovo politično zaledje stari, a še vedno vplivni komunisti in tako imenovani old boysi. Tretjič zato, ne, ker je (vsa po osamosvojitvena) slovenska politika in z njo družba nasploh tako rekoč svetlobno leto od tradicionalne demokratične družbene ureditvi. Za kar imajo posebne zasluge med drugim tudi množična občila na morski strani Alp.