Ko je bil Jezus še mulc`
Če ste menili, da veste vse o Jezusovem življenju, se najbrž motite. Zgodb iz njegovega otroštva, kot jih boste brali v knjigi Jagnje, ki je izšla pri založbi Didakta, zagotovo še niste poznali.
Je že tako, da se je po dva tisoč letih z božjega trona spet pokazala potreba poslati nekoga na Zemljo, da bi ljudem predstavil novo verzijo evangelija, tokrat po Leviju oziroma Focnu, kot se ga je takrat okrog leta 5 prijelo ime. Menda je sam Sin (Jezus) zahteval, da se ljudem končno predstavi tudi njegovo otroštvo, ki ga seveda najbolj pozna njegov zvesti prijatelj iz mladosti Focn. Nadangel Štefan na Zemljo tako pošlje angela Raziela, veščega številnih jezikov, da strokovno in natančno uredi zadevo. »Pa dobro opravi, Raziel,« mu naroči: »Prinesi mi kakšno čokolado.« »Čokolado?« »Ena njihova sladkarija. Všeč ti bo. Satan jo je izumil.« In tako naprej … beremo v romanu Jagnje (Evangelij po Focnu, Kristusovem prijatelju iz otroštva), ameriškega pisatelja Christopherja Moora. Roman, ki je te dni izšel v zbirki Smeh.Podtoni pri založbi Didakta, velja za enega najboljših satiričnih del v zadnjem času in je že postal svetovna uspešnica, preveden pa je v več kot dvajset jezikov.
Zgodba je seveda izmišljena, pravi sam avtor Moore, potrebno pa je dodati, da je ob tem v štirih letih, kolikor je snoval roman, skrbno raziskal Sveto pismo in Evangelije, tako da v knjigi preprosto ni napake v faktografiji na temo Jezusa. Vse drži. Ha, mogoče bi bila tudi zgodba (Focnov evangelij) kaj lahko resnična.
Jezus je bil še mulec, ko je za zabavo znova in znova oživljal kuščarja v ustih, da bi se njegov bratec lahko še naprej igral z njim. Takrat je srečal Focna, s katerim sta postala nerazdružljiva prijatelja. Jezus, kličejo ga Jos, kmalu spozna, da mu je Oče (torej Bog) namenil posebno poslanstvo v življenju, s katerim pa sam pravzaprav še ne ve, kaj početi. Focn je nekoliko bolj praktičen in kot zvesta senca vseskozi skrbi za svojega prijatelja Josa in mu svetuje pri tem in onem. Skupaj jo mahneta po svetu iskat tri modre, tiste, ki so prišli pozdravit rojstvo odrešenika, no Josa …
Gre za izjemno duhovito besedilo mojstra satire, ki je znan po ostrem literarnem slogu. Če res mislite, da veste prav vse o življenju Jezusa Kristusa, vam Christopher Moore v svoji knjigi skozi inteligenten humor v provokativnih dialogih in lepo tekoči zgodbi kaj hitro dokaže, da nimate pojma. Ste vedeli, da sta Focn in Jos izumila kapučino, da je poleg tega, da je odrešenik oživljal od mrtvih, kar po Focnovih besedah ni vedno uspelo, obvladal tudi borilno veščino kung fu …
»Gre predvsem za odlično satiro. Avtor s tem nikakor ne želi zmanjševati pomena svetopisemske zgodbe. Seveda je v besedilu lahko razbrati povezave z realnostjo, do neke mere je to lahko tudi dobronamerna kritika krščanstva, a vendarle knjiga v prvi vrsti nosi razlago pomena prijateljstva,« o knjigi razmišlja odličen mlad prevajalec Klemen Perko. In ime Focn? Kot je povedal Perko, so bila imena kar kompleksen problem, saj je bilo treba iskati kompromise med angleškimi sodobnimi imeni, ki v knjigi temeljijo na etimološki izpeljavi svetopisemskih imen in primernimi prevodi zanje. »Focn je prevod za angleško besedo Biff, kar pomeni »krc po temenu«. Pri nas je ta izraz v uporabi predvsem na Štajerskem in pomeni kot rečeno mahniti po temenu.«
Knjiga ima več kot 500 strani in bo zagotovo izjemno poletno čtivo za vse nostalgike po Monthy Pytonu ali Blac Adderju. Jagnje je humor, neposreden, sarkastičen, poln besednih iger, kakršnega smo kot literarni žanr pri nas v zadnjem času pogrešali. Torej le k branju.