Knjiga, znak - slika
Pretekli konec tedna je v Štefanovi hiši v Poljanah potekala že 13. kolonija Iveta Šubica. Tokratni delovni naslov je bil Od knjige do znaka.
Koncept tokratnega štiridnevnega srečanja, potekalo je od četrtka do nedelje, navdahnjenega z likovnostjo, literaturo, glasbo in plesom, se je namreč nanašal na razširjen pomen knjige. »Knjiga je nosilec znanja in prokreator obzorij. Knjiga je zapis, je ekskluzivno človeška, je sled njegove zavesti in je hkrati njegova misel. Knjiga zaseda izredno mesto med znakovnimi posredovalci, saj skozi zgodovino vedno znova dokaže, da zmore prodreti v najgloblje kotičke naših misli, ter vanje vnese luč in idejo; nov jezik,« so med drugim zapisali v Združenju umetnikov Škofja Loka, ki že tradicionalno vsako leto organizira kolonijo.
Delno prenovljena Štefanova hiša v Poljanah, ki so jo tudi tokrat odstopili v Občini Gorenja vas – Poljane, je gostila skoraj trideset ustvarjalcev različnih umetniških praks, tako iz domačega društva kot gostov iz Slovenije in tujine. Med njimi je bilo največ likovnikov, letos pa smo srečali tudi literate in plesalce. V program kolonije so namreč vključili tudi literarni večer s prvencem, romanom Bildungsroman, mladega avtorja Aljoše Harlamova, plesni performance butoh plesa, v sobotnem večeru pa so se udeleženci med drugim pridružili tudi literarno-likovnemu projektu Šepetanje na blazini, ki so ga pripravili v združenju staršev in otrok Sezam, v katerem so sodelovali tudi nekateri izmed udeležencev kolonije.
»Ustvarjalna energija letošnje kolonije je bila izjemna, saj je večina udeležencev ustvarila veliko zelo kakovostnih del, za pravi dogodek na pravem mestu pa se je izkazal tudi literarni večer,« je povedala predsednica Združenja umetnikov Škofja Loka Agata Pavlovec in dodala, da bodo na koloniji ustvarjena dela predstavljena na ogled na razstavi v Galeriji Ivana Groharja od 24. junija naprej. Sicer pa so v nedeljo v Štefanovi hiši pripravili tudi dan odprtih vrat.