Uspeh že zmanjšanje nasilja
Comeniusov projekt o nasilju v šolah, ki ga je koordinirala Osnovna šola Škofja Loka-Mesto, je bil med najboljšimi tremi šolskimi izobraževalnimi projekti v Evropi.
Pred kratkim so v Barceloni na letni konferenci programa Vseživljenjsko učenje razglasili zmagovalne evropske izobraževalne projekte, ki obravnavajo temo socialne izključenosti. V kategoriji šolskih Comenius projektov je bil med 1.500 projekti med tri najboljše izbran tudi projekt Šole proti nasilju – ukrepaj, ne trpi, ki ga je koordinirala Osnovna šola Škofja Loka-Mesto. »Za našo šolo in celotno Slovenijo že sama uvrstitev med nominirance evropskega programa Vseživljenjsko učenje pomeni veliko priznanje. Smo prva slovenska šola, ki je bila kot nosilka nominirana za to nagrado, za nas pa je velik uspeh že to, da se je nasilje na vseh petih šolah, ki so sodelovale v projektu, zmanjšalo,« je povedala Doris Kužel, v. d. ravnateljice OŠ Škofja Loka-Mesto.
V triletnem projektu Šole proti nasilju – ukrepaj, ne trpi so poleg škofjeloške šole sodelovale še štiri šole iz Italije, Latvije, Poljske in Španije. Glavni cilj projekta, ki ga je koordinirala Nika Benedik, je bil zmanjšati nasilje v šoli in tako ustvariti okolje, v katerem se bodo tako učenci kot učitelji dobro počutili. Kot je povedala Kuželova, so na vseh šolah zaznavali predvsem psihično nasilje, nekaj pa je bilo tudi fizičnega. Učence in učitelje so zato osveščali, kako ga prepoznati in se ubraniti pred njim, učili so se veščin nenasilne komunikacije in reševanja problemov, dobili so zgibanko s praktičnimi napotki, učenci so uprizorili igro o nenasilju, pisali so literarne prispevke na temo prijateljstva in nenasilja, razredi so tekmovali v prijaznosti … Kuželova je še dodala, da z aktivnostmi za preprečevanje nasilja nadaljujejo tudi po koncu projekta, tovrstne teme pa obravnavajo predvsem pri razrednih urah.
Da se je nasilje na šoli zmanjšalo, opaža tudi osmošolka Manca Notar: »Včasih so se sošolci pogosteje stepli kot sedaj, tudi psihičnega nasilja je manj. Pred leti me je eden od sošolcev pogosto žalil. Sprva sem ga ignorirala, nato sem mu rekla, naj neha, a ni pomagalo, zato sem povedala staršem in razredničarki, da se je za nekaj časa umiril. Pomembno je, da se nasilnežem postaviš po robu.«