Vrnili so ji leta
V župnijski cerkvi sv. Kancijana v Kranju, osrednjem gotskem spomeniku na Gorenjskem, so zaključili z večjimi restavratorskimi deli.
Kranj – V župnijski cerkvi sv. Kancijana na Glavnem trgu v Kranju so zaključili z restavratorskimi deli, ki so trajala devetindvajset mesecev. Dela je izvedel atelje Restavro, potekala so pod nadzorom Zavoda za kulturno dediščino – Območne enote (OE) Kranj. Cerkev je kulturni spomenik lokalnega pomena, poteka tudi postopek razglasitve za spomenik nacionalnega pomena. »Cerkev sv. Kancijana sodi med naše najkvalitetnejše spomenike v Sloveniji. Sanacija se je začela že pred mnogimi leti, ker je bila cerkev statično ogrožena. Poleg tega, da so jo statično okrepili, so obnovili še streho, pred dobrima dvema letoma pa nadaljevali z restavratorskimi deli pri prezentaciji notranjosti. Mogoče se na prvi pogled ne vidi, kaj vse je bilo narejeno, na starih fotografijah pa se med rebri in obokom dobro vidijo za dlan široke razpoke, ki jih je bilo treba zapolniti. Sproti so restavrirali še sklepnike in rebra. Pod pevskim korom so odkrili posvetilna križa, gotske poslikave in nekatere napise. Problematična je bila severna stena, na kateri so Bradaškove poslikave in ker je zgornji omet odstopal, ga je bilo treba utrditi, zato je del poslikav še zmeraj ohranjenih pod beleži. Restavrirali in očistili so tudi oltarja,« je nekaj restavratorskih posegov opisala konservatorska svetovalka mag. Nika Leben iz kranjskega Zavoda za kulturno dediščino.
»Cerkvi smo dali potrebno patino in jo s tem postavili nazaj v čas 15. stoletja, tako da imamo občutek, da smo v stari cerkvi in ne v nekem izdelku 20. stoletja. Vzpostavili smo tudi sistem naravne ventilacije, na zvoniku so novi vitraži, križev pot ima novo postavitev …,« je dodal Andrej Šebalj, vodja restavratorskih del v ateljeju Restavro. Dela so stala približno 500 tisoč evrov, glavnino denarja je zagotovila župnija, dobrih 40 tisoč pa so lani dobili na razpisu ministrstva za kulturo. »Rešila nas je denacionalizacija, sicer restavratorskih del ne bi mogli izvesti,« je povedal dekan Kranjske župnije, prelat Stanislav Zidar. Restavrirano cerkev si je v četrtek ogledal tudi dr. Robert Peskar, dober poznavalec gotske arhitekture, in dejal: »Stene, kamnoseški del, okrasje, sklepniki, vse je narejeno tako, kot mora biti.« Glavnina restavratorskih del v cerkvi je s tem opravljena, v ponedeljek je dal blagoslov tudi msgr. dr. Anton Stres, ljubljanski nadškof metropolit.