Četvorko maturanti vzeli za svojo
V teh dneh na Gorenjskem potekajo sprevodi in slavnostne četvorke maturantov, s katerimi ohranjajo dolgoletno tradicijo poslavljanja od srednje šole in prehod v novo življenjsko obdobje. Četvorka je ples poklonov, gracioznih gibov plesalk in spretnega vodenja plesalcev.
Za četvorko so potrebni le prostor in veseli ljudje
Četvorka je skupinski ples v več slikah, ki ga v dveh vrstah pleše poljubno število parov (deljivo s štiri) pod vodstvom plesovodje, ki slike napoveduje. Prva četvorka je bila tipičen francoski dvorni ples iz 18. stoletja in se je nespremenjena ohranila vse do danes, saj slike napovedujemo v francoščini (Pantalone, Ete, Poule, Pastourelle, Finale). Sprva je bila namenjena le štirim plesnim parom (zato ime četvorka), plesala pa se je na različno glasbo. Zaradi svoje posebnosti skupinskega plesanja v vrstah in priljubljenosti skladbe, na katero so plesali, se je ples hitro razširil tudi med meščani in kmalu po vsej Evropi. Lepota četvorke se poleg uglajenosti skriva tudi v tem, da ne potrebuje ničesar drugega kot prostor in ljudi, ki se radi družijo in veselijo.
Adolf Jenko oče četvorke v Sloveniji
Kot slavnostni skupinski ples v Sloveniji se je četvorka uveljavila po zaslugi plesnega mojstra Adolfa Jenka, po katerem je dobila tudi ime – Jenkova četvorka. Kljub temu da se sicer pleše na različno glasbo, se je pri nas ustalila Straussova četvorka iz operete Netopir. Četvorka, ki jo je učil gospod Jenko, je kmalu postala vrhunec vsake večje plesne prireditve, tradicionalno pa so jo vsak teden plesali v Festivalni dvorani točno ob polnoči. Današnja maturantska četvorka se od Jenkove nekoliko razlikuje in je delo več plesnih učiteljev, ki so jo priredili za maturante. Njena posebnost so dežniki, ki jih plesalke odprejo ob poklonu plesalca v eni od slik četvorke.
Maturantska parada za podiranje Guinnessovega rekorda
Različni plesni učitelji so že dalj časa razmišljali, kako bi maturantsko četvorko prenesli na ulico in vanjo pritegnili čim širši krog maturantov. Prvo so organizirali maja leta 2001 v Ljubljani. Tako plesalce kot gledalce je navdušila uglajenost in elegantni koraki, a odmevnost prve parade žal še ni zadostovala za vpis v Guinnessovo knjigo rekordov. Organizatorjem je vpis uspel pozneje, ko so dosegli priznanje nove kategorije rekorda v sinhronem plesanju sočasno na več lokacijah. Ples od takrat poteka vsako leto na izbran dan v maju točno opoldne na ulicah tako slovenskih kot evropskih mest ne glede na vremenske razmere. Letos je četvorko hkrati zaplesalo več kot 30 tisoč mladih v 51 mestih osmih evropskih držav, največ na Slovaškem. Lepa številka, po besedah maturantov pa je še lepši občutek, da se veselo poslavljanje od dijaških let lahko zares začne.