Divji prašiči povzročajo škodo
Divji prašiči so letos večkrat razrili travno rušo na planini Zajama ter v okolici Koprivnika in Gorjuš. Lovci so za uresničitev načrtovanega odstrela organizirali skupni lov.
Bled – V loviščih lovskih družin Bled in Nomenj-Gorjuše so divji prašiči prehodna divjad, ki se od spomladi do jeseni pojavlja predvsem v višje ležečih predelih, največkrat v širši okolici planine Zajama ter vasi Koprivnik in Gorjuše. Ker naravni pogoji za prehranjevanje prašičev na tem območju niso ugodni, si pogosto iščejo hrano pod rušo na pašnikih in travnikih, pri tem pa povzročajo škodo, ki je za kmete najbolj moteča v času pred ali med košnjo.
Kot je povedal Branko Strmole, starešina Lovske družine Bled, so se divji prašiči letos pojavili na tem območju že zelo zgodaj spomladi. Na začetku so poškodovali rušo na košenicah na različnih koncih in v manjšem obsegu. Lovci so prizadete površine sproti ročno sanirali, hkrati pa so se lotili tudi lova. Člani lovske družine Nomenj-Gorjuše so bili pri tem kar uspešni, saj so z vztrajnim čakanjem ob luni uplenili štiri prašiče; v preteklosti jim je uspelo le kakšnega na vsakih nekaj let. Škoda se kljub temu ni zmanjšala, divji prašiči so v poznem poletju na nekaterih travnikih na planini Zajama popolnoma uničili rušo. Septembra in oktobra je bila škoda že tolikšna, da ročna obnova ni bila več možna. Člani blejske lovske družine so v dogovoru z lastniki zemljišč 16. oktobra organizirali delovno akcijo, na kateri so manjše razrite površine zravnali ročno, večje pa strojno. Štiri akcije so bile že julija in avgusta, skupno so lovci na teh akcijah opravili 209 delovnih ur. Veliko škodo so divji prašiči povzročili tudi v okolici Zgornjih Gorjuš, Podroba, Spodnjega Goreljka in Koprivnika, kjer so lovci lovske družine Nomenj-Gorjuše pri obnovi ruše opravili 238 delovnih ur.
V obeh lovskih družinah so kmalu ugotovili, da v prizadevanjih za zmanjšanje škode ne bodo uspešni brez zadostnega odstrela prašičev oz. skupnega lova. Pri tem so naleteli na zakonsko oviro. Po zakonu o Triglavskem narodnem parku je v parku prepovedano loviti divjad s pogonom, zakon o divjadi in lovstvu pa določa, da lovski inšpektor v nujnih primerih lahko odredi začasne ukrepe za preprečevanje škode od divjadi. Lovski inšpektor je po ogledu poškodovanih površin izdal odločbo, s katero jim je dovolil skupni lov. Lov so organizirali 31. oktobra, udeležilo se ga je več kot petdeset lovcev obeh lovskih družin, pri tem pa so sodelovali tudi kmetje z območja lovišča Nomenj-Gorjuše. Uplenili so enega enoletnega prašiča, nekaj pa se jim jih je izmuznilo. »Če bodo prašiči še povzročali škodo, bo pred zimo treba izvesti novo akcijo,« je prepričan Branko Strmole.