Opomin "pozabljivemu" Dunaju
Letos je bilo 15. maju, dnevu podpisa Avstrijske državne pogodbe, namenjene več pozornosti kot običajno.
Na ta dan pred 55 leti so v gradu Belvedere na Dunaju podpisali Avstrijsko državno pogodbo, na osnovi katere je bila ustanovljena sedanja Avstrija, v njenem 7. členu pa so zagotovljene pravice slovenske in hrvaške manjšine na Koroškem, na Gradiščanskem in na Štajerskem. Avstrija je v soboto, na obletni dan podpisa, slovesno proslavila ta pomemben dan za avstrijsko republiko.
Slovenija je v prazničnih dneh spomnila Avstrijo na njene obveznosti do Slovencev. Zunanji minister Samuel Žbogar je avstrijskemu ministru za zunanje zadeve Michaelu Spindeleggerju med drugim zapisal: »Slovenska vlada ugotavlja, da so nekatera vprašanja glede pravic in varstva slovenske manjšine še vedno nerešena, predvsem glede postavitve dvojezičnih krajevnih napisov in uporabe slovenščine kot uradnega jezika v upravnih in sodnih okrajih na Koroškem in Štajerskem v skladu s 3. odstavkom 7. člena Avstrijske državne pogodbe. Slovenija želi, poudarja, da vprašanje človekovih pravic in pravic manjšin ni le notranja zadeva posamezne države, ampak je tudi skrb mednarodne skupnosti, ki je v ta namen oblikovala številne mednarodne mehanizme, vključno s postopki za njihovo izpolnjevanje.« Slovenski minister je protestiral pri avstrijskem zaradi zahtev koroških svobodnjakov o prepovedi delovanja Narodnega sveta koroških Slovencev. Slovenija je s pismom seznanila tudi podpisnice Avstrijske državne pogodbe.
Obletnica podpisa pogodbe je dobila odziv tudi na zasedanju Evropskega parlamenta. Slovenski poslanec Ivo Vajgl je parlamentarce opozoril, da Avstrija ne izpolnjuje obveznosti pogodbe in da znova popušča nacionalističnim skrajnežem na Koroškem. Poslanec državnega zbora in predsednik komisije za Slovence v zamejstvu in po svetu Miro Petek pa je dal pobudo za prevod celotne Avstrijske državne pogodbe v slovenščino, v katero je preveden samo 7. člen. Celotno pogodbo lahko preberemo le v nemškem izvirniku in v srbskem oziroma hrvaškem jeziku v jugoslovanskem uradnem listu iz leta 1956.