Spoštovani gospod Igor Omerza!

Ko sem prebral, kako ste me v svoji knjigi (in posebej tudi v Gorenjskem glasu) razglasili za velikega nasprotnika Edvarda Kocbeka, sem bil zgrožen. Z njim sem se nazadnje srečal na neki proslavi v Kranju, kjer med pozdravom ni kazal nobenih znamenj jeze name.

Za nesporazum je bil kriv goriški Katoliški glas, ki je zapisal, da je nemški pisatelj Heinrich Böll, sicer Kocbekov dober znanec in prijatelj, na dunajski televiziji izjavil, da so se domobranci bojevali proti komunistom in okupatorjem. To sem omenil tudi v govoru nekdanjim taboriščnikom na zborovanju v Portorožu. Kasneje sem zvedel, da pisatelj Böll tega ni rekel. Priznam, da sem imel nemirno vest. Ko sem v Ljubljani srečal makedonskega pisatelja Momirovskega, predsednika PEN, ki je bil ravno na poti v tedanjo Zvezno republiko Nemčijo in še posebej na obisk k pisatelju Böllu, sem ga prosil, naj mu pove, da sem se mu pripravljen javno opravičiti. Nobelovec je samo zamahnil z roko, češ da se tudi njemu kdaj zapiše kaka neprimerna izjava in da se mi ni treba posebej opravičevati.

 

Za neljubi nesporazum sem se opravičil tudi v knjigi Vzpon in sestop (CZ), ki je izšla leta 1989, kmalu po mojem protestnem odstopu s funkcije člana predsedstva ZKJ jeseni 1988, ko sem o »Miloševićevi protibirokratski revoluciji« med drugim zapisal: »Plaz (enoumja) se je odtrgal, mi pa ne storimo nič, da bi ga zaustavili.«

 

O odstopu sem razmišljal že eno leto prej, dokončno pa sem se odločil po »nesreči«, ko so Miloševićevi pajdaši avtomobil, s katerim sem se vračal z obiska na Kosovu, potisnili s ceste. Šofer Mićo, sicer Beograjčan, je bil na srečo toliko priseben, da je izkoristil zalet in se je z avtomobilom z vso silo vrgel nazaj na cesto ter pri tem zadel ob najmanj pet avtomobilov, a smo na srečo vsi v avtu ostali živi.

 

Verjamem, da je bil Edvard Kocbek ob branju mojega govora v Portorožu hudo jezen name, ko pa je prebral moje opravičilo, pa očitno ne več. Opravičil sem se mu tudi v Novi reviji.

 

Franc Šetinc, Ljubljana

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 26. junij 2007 / 07:00

Alič drugič najboljši na duatlonu

Jamnik  - Duatlon Jamnik (kolesarjenje in tek od Njivic do cerkvice na Jamniku) je minil v obračunu za skupno najboljši čas med štafeto Kokrice v postavi kolesar Matjaž Mikloša in tekač...

Objavljeno na isti dan


Železniki / četrtek, 3. julij 2014 / 11:55

V Železnikih so praznovali

S slavnostno akademijo so občinski praznik počastili tudi v občini Železniki, kjer so podelili osem občinskih priznanj in naslov častnega občana, nagradili pa tudi odlične učence in dijake.

Tržič / četrtek, 3. julij 2014 / 11:16

Oživiti planinski svet

V prostorih Občine Tržič je potekalo sklepno dejanje ob zaključku projekta Sonaravno upravljanje planin na varovanih območjih – ALPA.

Mengeš / četrtek, 3. julij 2014 / 11:15

Kresovanje prekinili gasilci

Tradicionalno kresovanje v Mengšu se ni izteklo po željah organizatorjev, saj so jih presenetili gasilci.

Jesenice / četrtek, 3. julij 2014 / 11:13

Polnilnica karavanške vode?

Občina Jesenice je prodala zemljišče na Plavškem Travniku II družbi Voda Juliana, ki naj bi na tem mestu zgradila novo polnilnico karavanške vode.

Gorje / četrtek, 3. julij 2014 / 11:10

Proč z invazivkami

Gorje – Razvojna agencija Zgornje Gorenjske v sodelovanju z Zavodom za varstvo narave raziskuje problematiko invazivnih rastlinskih vrst v občinah Bled, Gorje, Kranjska Gora, Jesenice in Radovljica...