Inovatorski medalji za praktičnost
Erika Drobnič iz Selške doline je na ženskem sejmu inovacij v Seulu osvojila zlato in bronasto medaljo. K inoviranju jo je spodbudila izguba službe.
Zali Log – Erika Drobnič je diplomirana ekonomistka, ki je še pred letom in pol zasedala dokaj visoko mesto v banki. Po drugem porodniškem dopustu, kjer je bilo nekaj več časa tudi za udejanjanje otroških ambicij po ustvarjanju, so ji odpovedali pogodbo o zaposlitvi. »Z ustvarjalnostjo, inovatorskim čutom se rodiš. Najprej z idejami za domačo rabo,« pravi inovatorka iz Zalega Loga. Le nekaj mesecev po boleči izkušnji je zaščitila dve inovaciji: večfunkcijsko zibelko in otroško posteljico. Z njima je na tretjem svetovnem ženskem sejmu inovacij osvojila zlato oziroma bronasto medaljo.
Kako se je finančnica znašla med inovatorji?
»Morda bi bilo bolj umestno vprašanje, kako sem se iz ustvarjanja prodala v finance (smeh). Kljub moji veliki osnovnošolki želji po oblikovanju sem se odločila za turizem, kasneje za študij ekonomije. Pristala sem med krediti in lizingom, kasneje v banki. Po drugem porodniškem dopustu sem ostala brez službe.«
Torej so vas v inovatorstvo nekako porinili?
»Tako je. Posteljica je nastala novembra lani in prav lahko bi vse skupaj ostalo v predalu, če se ne bi zgodil zame še vedno boleč odpust. Po drugi strani sem imela več časa in priložnost za pospešeno delovanje na področju inovacij. Sledila je prijava na sejem.«
In zlata medalja.
»Zlato sem dobila za zibelko. Gre za klasično zibko s košaro na kolesih. Starši jih uporabljamo do približno sedmega meseca starosti otroka, potem postane neuporabna in obleži na podstrešju ali pa jo podarimo. Sama sem jo razstavila. Iz spodnjega dela je nastala mizica za otroke, iz velikih koles dva otroška stolčka, košara ostane nespremenjena, morda namenjena igračam. Tako je zibka uporabna vsaj še naslednjih pet let in ne le nekaj mesecev.«
Kako je nastala ideja?
»Iz povsem osebnih, praktičnih potreb. Zibka je zelo uporabna, lepa in draga, vendar jo uporabljamo prekratek čas.«
Tudi otroška posteljica je večfunkcijska.
»Klasično otroško posteljico z ograjico ponavadi uporabljamo do tretjega, morda četrtega leta starosti, nato postane neuporabna. V mojem primeru je posteljica le prva faza, nato jo predelamo v pograd ali v prostor za igro, iz dela posteljice dodatno ustvarimo mali grad. V tretji fazi iz istega pohištva lahko nastanejo pisalna miza in poličke. In ko gre otrok od doma in ima svoje otroke, lahko iz mize znova postavi posteljico. Vse je zelo preprosto.«
Kaj vam pomenita medalji?
»Priznanje, da je moje delo uporabno in zanimivo za širšo javnost. Medalji mi bosta morda nekoliko lažje odprli vrata do proizvajalcev. Dosedanje testiranje morebitnih potrošnikov je navdušujoče.«
Pred kratkim ste se pridružili inovatorjem, vendar najbrž že poznate trnovo pot od ideje do realizacije, to je začetka prodaje izdelka?
»Ni dovolj, da si le inovator, ampak tudi tržnik, menedžer, tudi znanje tujih jezikov je pomembno. Zdaj v Sloveniji sistem inovacij ne deluje. Računam na lastne izkušnje, odmevnost priznanj in nadaljnje predstavitve na sejmih. Seulski je bil šele prvi, na katerem sem se predstavila. Danes se zaključuje sejem v Ljubljani.«
Menite, da bi vaši inovaciji lažje zaživeli v tujini?
»Upam, da ne, izkušnje inovatorjev pa kažejo drugače.«