Občina podpira pozidavo varovanega gozda
Na območju Češeniške gmajne je načrtovana gradnja 27 stanovanjskih hiš. Krajani Rov Občini Domžale očitajo vrsto nepravilnosti in zahtevajo, da postopke sprejemanja OPPN ustavi, sicer napovedujejo referendum.
Rova – Načrtovana gradnja stanovanjskega zaselka, ki ga bo gradil zasebni investitor, tudi lastnik zemljišča, podjetje Rovanova, d. o. o., je Rovljane zelo razburila, saj naj bi omenjeno zemljišče predstavljalo ekološko pomembno območje in Naturo 2000.
Zgodba se je začela odvijati pred dobrim desetletjem, ko je območje z denacionalizacijo prešlo v last dedinje posestva Črnelo, ta pa ga je prodala družbi Rod iz Šmarce, ki je tudi zahtevalo spremembo namembnosti zemljišča, po tem pa parcelo prodalo Rovanovi. Rovljani občini očitajo, da območja ni pravočasno zaščitila in ni izkoristila predkupne pravice. »Češeniška gmajna je največje okoljsko pomembno območje v občini Domžale, kar priznava tudi Občina. Druge parcele na Rovah, tudi gozdne, so zunaj varovanih območjih in bi bile primernejše za realizacijo projekta. Gradnja novega naselja v gozdu bo uničila z zakonodajo določene naravne kvalitete območja. Ker obstaja možnost širjenja oz. povezovanja z naselji na južni strani gozda, je potencial škode naravnemu okolju še toliko večji. Domnevamo, da je kupec pridobil informacije z občine in je to parcelo kupil z namenom bistvenega povečanja premoženja z vnaprejšnjim vedenjem, da bo zemljišče zazidljivo, območje pa nezavarovano,« je ogorčen Janez Jemec, eden od članov Civilne iniciative za zavarovanje Češeniških gmajn in dodal, da so Rovljani na zboru krajanov enotno nasprotovali gradnji, zato od župana zahtevajo, da se zaradi domnevnih postopkovnih nepravilnosti, neusklajenosti z zakonodajo in zavajajočo programsko zasnovo postopki sprejemanja OPPN ustavijo, gradnja pa prepreči.
Na vprašanje, zakaj podpirajo gradnjo na zavarovanem območju Nature 2000, je župan Toni Dragar odgovoril: »Menimo, da omenjena pozidava ne bo poslabšala kakovosti bivanja v krajevni skupnosti. Pripombe smo proučili in jih v delu, kjer so utemeljene, tudi upoštevali. Ni pa mogoče pristati na apriorno nasprotovanje, še posebej nekaterih posameznikov, ki se skrivajo za t. i. civilno iniciativo. Dejstvo, da je predvideni poseg znotraj roba območja Nature 2000, ne pomeni, da so vsi posegi prepovedani. Kot župan ne morem zastopati interesa predstavnikov civilne iniciative ali nosilcev kapitala, ampak moram slediti razvoju celotne občine.«
S kranjskega zavoda za varstvo narave so sporočili, da so pozidavi nasprotovali že leta 2004, a njihovo mnenje ni bilo upoštevano. »S strokovnega vidika gre za zelo problematičen poseg, ki z vsemi drugimi načrtovanimi gradnjami v Češeniški in Prevojski gmajni pomeni hud poseg v visoko ovrednoteno naravno okolje.«