Maestro: prišel, videl, zmagal?
Plesna skupina Maestro se je na oddajo Slovenija ima talent prijavila zato, da se predstavi Sloveniji in pokaže, da kvaliteten ples ni odvisen le od talenta, ampak tudi od dela. Seveda pa gredo na zmago.
V plesnih krogih že dobro znani
Maestro ustvarja šele dobri dve leti, a so s svojimi nastopi osvojili marsikateri naslov prvakov tako v Sloveniji kot tujini. S svojo inovativnostjo in energičnimi nastopi so v plesnem svetu poskrbeli za svež veter in že na samem začetku svojega obstoja povzročili nekaj vroče krvi, ko so na državnem prvenstvu leta 2008 poželi največji aplavz občinstva, a bili diskvalificirani, ker so v nastop vključili tudi raperja Klemna Klemna. To jih ni ustavilo, ampak jim je dalo nov zagon za delo in ustvarjanje. Anže Škrube, vodja plesne skupine, doda: »Menim, da naš pravi uspeh šele prihaja.«
Na Talente zaradi promocije plesa
Na oddajo Slovenija ima talent so se prijavili zato, ker so znani le v plesnih vodah in ker želijo pokazati, da je ples v Sloveniji na zelo visoki ravni. Po besedah Anžeta so svoj namen dosegli, saj dobivajo ogromno odzivov ljudi, ki jim povejo, da niso vedeli, da kaj takega pri nas sploh obstaja. Veliko so povedali tudi od začudenja onemeli obrazi žirije in besede Branka Čakarmiša: »To je bilo maestralno.« Doslej na televiziji nismo bili vajeni, da se plesalci modernih šov plesov predstavijo na tak način – večinoma smo jih lahko videvali kot »dodatek« pevskim nastopom ali največ kot uvodne špice v televizijskih oddajah. Ob vsem, kar smo lahko videli pri Maestru, lahko rečemo, da so s svojimi natančno izvedenimi točkami, usklajenostjo in inovativnimi pristopi pokazali, da je ples veliko več kot le talent.
Treningi: od tri do šest ur na dan
Anže pohvali svoje plesalce in plesalke, ki jih je skupaj 24 (v oddaji smo zaenkrat videli le sedem fantov) in pri katerih najbolj ceni njihovo nadarjenost in pripravljenost za delo. Na dan porabijo od tri do šest ur za treninge in ker so plesalci še dijaki in študentje, to pomeni tudi veliko odrekanja in prilagajanja. V trenutkih, ko zmanjka kreativnosti, jih veže prav prijateljstvo in želja, da skupaj »grizejo« naprej. Koreografije večinoma pripravlja Anže, ogromno insipracije pa črpa prav od soplesalcev, ki za svoje plesno izobraževanje skrbijo tudi s seminarji – večina se jih v času poletnih počitnic odpravi v Los Angeles, kjer pri priznanih koreografih nabirajo novo znanje.
Veliko nastopov – veliko dogodivščin
Skupina Maestro veliko nastopa in marsikdaj se jim pripetijo zanimive dogodivščine, ki pa jih bogatijo in skrbijo, da je med njimi vedno veliko dobre volje. Anže izpostavi prigodo, ko se je na nekem nastopu enemu od plesalcev sezul čevelj, ki je zaradi hitrih in eksplozivnih gibov priletel v glavo enemu izmed gledalcev. »Nekaterim se je zdelo smešno, nam pa prav grozno,« v smehu zaključi Anže.