Bolj urejeno kreditiranje
Kreditojemalci bodo po novem bolje zaščitni, po vsej Evropi pa bodo veljali enotni kreditni obrazci.
Kranj – Ministrstvo za gospodarstvo je v obravnavo na Vlado poslalo novelo Zakona o potrošniških kreditih, ki je bil leta 2000 sprejet z namenom zaščite potrošnika kot ekonomsko šibkejše stranke, ki kredita ne pridobiva za poslovne namene. Predlagana novela uvaja spremembe in dopolnitve, ki jih mora Slovenija sprejeti zaradi zahtev direktive EU o potrošniških kreditnih pogodbah.
»Direktiva uvaja načelo popolne harmonizacije, ki državam članicam načeloma ne dopušča veliko manevrskega prostora. S tem se želi zagotoviti čimbolj učinkovito in enotno delovanje notranjega trga na področju potrošniškega kreditiranja, potrošnikom v državah članicah pa naj bi se zagotavljala visoka in primerljiva raven varovanja njihovih ekonomskih in pravnih interesov,« pojasnjuje Igor Knez iz pravne službe Gospodarske zbornice Slovenije. Z novelo zakona bodo določbe veljale za vse vrste kreditov, tudi za tiste, ki so manjši od 170 evrov (v preteklosti je bilo več zlorab z oderuško obrestno mero oziroma visokimi stroški za odobritev), za nekatere vrste kreditov pa se uvaja blažji režim, kar pomeni, da zanje ne bodo veljala vsa določila predlaganega zakona, na primer za prekoračitev na plačilnem računu (limit).
»Bistvena novost novele kreditnega zakona je uvedba enotnega evropskega obrazca o potrošniškem kreditu, ki bo potrošniku še pred sklenitvijo pogodbe zagotavljal vse potrebne informacije in primerjavo med različnimi ponudbami dajalcev kreditov,« pravi Knez. Potrošnik bo na podlagi teh informacij lažje razumel finančne in pravne posledice najema kredita. Na drugi strani bo obrazec dajalcu kredita omogočil oceno kreditne sposobnosti potrošnika.
Podrobno je definirana tudi vsebina kreditne pogodbe. Novela zakona pa naj bi uvedla tudi pravico dajalca kredita do nadomestila ob predčasnem odplačilu kredita s strani potrošnika. Cilj direktive in s tem tudi novele zakona, ki mora biti do 11. junija potrjen, je torej zagotovitev preglednosti in stabilnosti kreditnih trgov skozi ustrezne ukrepe za urejanje in nadzor nad dajalci kreditov. To pa so vsi, ki po veljavnem zakonu o potrošniških kreditih potrebujejo dovoljenje Urada za varstvo potrošnikov.