Protest zaradi neplačil
"Ne bomo plačali vaše krize" in "Študent ne izkorišča, je izkoriščan" sta dva napisa na transparentih, ki so jih dijaki in študenti včeraj razprostrli na protestnem shodu na Slovenskem trgu v Kranju.
Kranj – Samoiniciativna in samoorganizirana Delovna skupina proti delu je včeraj v Kranju, pred M Servisom na Slovenskem trgu pripravila protestno izterjavo plačila za neplačano delo. Razlog je posredovanje dela dijakom in študentom za 4,5-odstotno maržo, za katero, tako v skupini, ne zagotavljajo garancij za plačilo oziroma jih prepuščajo v milost in nemilost delodajalcev. Po njihovih podatkih je danes v Sloveniji kar 1.200 primerov neplačanega študentskega dela, že januarja pa so pripravili podoben protest pred Prešernovo družbo v Ljubljani. Bil je uspešen, saj je podjetje poravnalo svoje obveznosti študentom.
Včeraj je svojo pravico in plačilo zahteval tudi sedemnajstletni dijak Aljoša, ki ob posredovanju M Servisa ni dobil plačila za delo v kranjskem Manila Clubu. »Študentski servisi pobirajo zaslužek, ko ni plačila, pa ne pomagajo. Obstaja sicer neki obrazec, vendar praksa kaže, da tožb proti neplačnikom ni,« nam je povedal Aljoša. Poizvedoval je pri svojem delodajalcu, kjer so mu povedali, da ni denarja, čeprav klub normalno deluje in ima veliko obiskovalcev. »Ni prav, da mi na servisu niso povedali za neplačila, le napotnico so mi izdali. Le služijo, varnosti pa nobene,« dodaja Aljoša.
V skupini menijo, da je študentsko delo slabo urejeno, saj servisi za malo dela poberejo preveč denarja, uvedba malega dela pa bi bila še slabša, saj takšnih primerov spet ne izključuje. Protestniki so želeli opozoriti, da do takšnih primerov ne bi prihajalo več. »Za protest smo izvedeli po naključju, niti ne vemo, zakaj pri nas namerno ali nenamerno izrabljajo naše ime, v konkretnem primeru dijaka pa lahko povemo, da smo vedno založili plačila Manile Cluba, dokler zneski neplačil niso postali previsoki,« so nam povedali v M Servisu. Šele takrat so dijaki in študenti zaznali problem neplačevanja in čeprav v servisu intenzivno delajo na izterjavi, opravljenih ur ne bodo izplačevali vnaprej. Hkrati priznavajo, da študentov niso opozarjali na neplačevanje podjetja.
V Manila Clubu so nam povedali, da informacije o njihovih neizplačilih ne držijo: »Po korektno opravljenem delu dijaki in študenti dobijo plačano tako, kot smo se dogovorili. Občasno res lahko prihaja do zamude, vendar trditev, da smo dolžni velike zneske, ne drži.« Podjetij, ki ne plačujejo, je v času krize več kot prej, pravijo v M Servisu: »Vedno se skušamo sporazumno dogovoriti, če ne gre drugače, pa se odločimo za sodno izterjavo.« Aljoši so plačilo obljubili do konca junija. Če ga ne bo, lahko takrat pričakujemo nove proteste.