Na stopalih je zemljevid zdravja
Refleksoterapija se je razvila iz starega ljudskega zdravilstva več tisoč let pred našim štetjem, v Sloveniji je poklic refleksoterapevta od leta 2005 javno priznan. Gre za uporabno metodo za vzdrževanje zmogljivosti telesa, odpornosti, dobrega počutja in ohranjanje zdravja.
Ljudje si masiramo stopala že tisočletja; Indijanci so na stopalih odpravljali bolečino in ta način zdravljenja še vedno uporabljajo. Sodobna metoda, kot jo poznamo danes, šolanim refleksoterapevtom omogoča doseči več kot samo sprostitev in odpravo bolečine, saj so stopala in dlani ogledalo stanja našega telesa. Metoda temelji na predpostavki, da imajo vsi organi in organski sistemi pripadajoča refleksna področja na mikrosistemih telesa (stopala, dlani, ušesa, lobanja, obraz), ki odsevajo stanje organizma. Predpostavka sicer ni znanstveno dokazana, vendar učinki dela refleksoterapevta govorijo v prid temu, da refleksoterapija deluje. Različne težave, ki pestijo današnjega človeka, so pogosto posledica porušenega ravnovesja v organizmu zaradi vsakodnevnih psihofizičnih preobremenitev. »Cone na mikrosistemih telesa nas kot alarmne naprave obveščajo, kaj se dogaja v organih in organskih sistemih. Z obdelavo refleksnih con poživljamo krvni obtok in limfo, odpravljamo otekline in bolečine na nogah, sproščamo napetosti, odpravljamo kronično utrujenost in nespečnost, sprožimo razstrupljanje, dvigamo koncentracijo in storilnost …,« je povedala Nada Dokl Tomazin, tajnica Društva refleksoterapevtov Slovenije in izpostavila: »Leta 1996 smo ustanovili društvo, ker smo potrebovali druženja in strokovna srečanja in zaradi potrebe, da se program javno podpre. Poklic refleksoterapevt je uradno priznan od leta 2005. Republiški izpitni center podeli certifikat po uspešno opravljenem preizkusu znanja. Certifikat je javno veljavna listina in velja v vseh državah Evropske unije.«
Kot je še poudarila sogovornica, refleksoterapevt ne diagnosticira, ne predpisuje zdravil in ne obljublja ozdravitve, ampak deluje na področju profilakse (preventiva in kurativa sta že področji medicine): »K temu smo v poklicu zavezani tudi s kodeksom. Najbolj raziskana in tudi najbolj priljubljena je refleksnoconska masaža stopal. Kadar je človek popolnoma zdrav, pritisk na cone stopala ne boli, boleče cone pa opozarjajo na spremembe. V tem primeru se pogovorimo in naredimo načrt, kako bi odpravili funkcijske preobremenitve organov in organskih sistemov. Kadar pa naletimo na trdovratne odzive refleksnih con in sumimo na organske spremembe, na primer kakšno tvorbo, žolčni ali ledvični kamen, želodčne razjede, vnetja ali druge sistemske bolezni, napotimo človeka k zdravniku. Šolani refleksoterapevti smo tudi učinkoviti kot podporna terapija pri postoperativnih stanjih.«
In kdaj se namesto za masažo stopal raje odločijo za consko masažo na drugih mikro sistemih, še pove Nada Dokl Tomazin, ki tudi predava o refleksoterapiji: »Diabetiki na primer imajo pogosto ranice, koža jim poka in se odločimo za refleksno consko masažo dlani. Ušesa so sicer rezerviran mikrosistem za akupunkturo, vendar ni od muh to, da so včasih vlekli za ušesa nemirne otroke, v ušesih so namreč točke za umirjanje. V zadnjem času je trend raziskav zaobjel tudi obraz, ki je zelo zanimiv mikrosistem, ki obeta nove možnosti.«
Člani Društva refleksoterapevtov Slovenije se srečujejo na strokovnih srečanjih doma in v tujini, sodelujejo v RiEN - evropski zvezi asociacij evropskih držav, so člani ICR – svetovne zveze refleksologov, nastopajo na festivalu za tretje življenjsko obdobje, predavajo raznim društvom, aktivom in v domovih starejših občanov …»Predvsem pa tudi sami spodbujamo ljudi, da so odgovorni za svoje zdravje in da zanj še več naredijo sami,« je za konec povedala sogovornica.