Gelike so mojstrice ročnih del
Od oktobra do marca se vsak torek dobivajo v društvenih prostorih, kjer vezejo, pletejo, kvačkajo, klekljajo ... Gelike, članice sekcije ročnih del pri Društvu upokojencev Preddvor.
Tik pred prvomajskimi prazniki so članice (štirinajst jih je) za pol leta končale svoja redna druženja. Konec njihove delovne sezone pa je razstava ročnih del ob materinskem dnevu, za katero so letos pripravile kar 180 različnih izdelkov.
»Na vsakoletni razstavi za materinski dan prikažemo le tisto, kar je nastalo od oktobra do marca,« pove voditeljica krožka Tončka Kociper. »Letos je bilo nekaj več vezenja, sicer pa so na ogled izdelki različnih ročnih del, s katerimi se ukvarjamo članice. Med izdelki so tudi copatki za novorojenčke. Te smo za miklavževo že tretje leto podarile občini, ki jih potem priloži denarnemu prispevku za vsakega novorojenčka v občini Preddvor. Nazadnje smo spletle in podarile 51 parov.«
V Preddvoru je tradicija ročnih del že dolga, zamisel o takšni skupini pri upokojenskem društvu pa je spet oživila upokojena učiteljica Angela Logar. V spomin nanjo se skupina, ki deluje od leta 1997, imenuje Gelike. Tončka pravi, da se z ročnimi deli ukvarjajo za svojo dušo. Rade imajo lepe stvari in rade jih pokažejo na razstavah, da jih občuduje še kdo drug. Tako svoje izdelke prikažejo na marčevski razstavi, sedaj pa se pripravljajo tudi na razstavo ob občinskem prazniku. Z veseljem so se pred letom in pol odzvale tudi povabilu Gorenjskega muzeja v Kranju, ki je razstavil ročna dela 24 gorenjskih skupin, ki se enako kot Preddvorčanke ukvarjajo z ročnimi deli. Tončka pa omeni še en dogodek, na katerem je sodelovala skupaj z društveno kolegico: lanski veziljski festival v Velenju, kjer so sodelovali udeleženci iz vse Slovenije, z Gorenjskega pa poleg njiju tudi predstavniki z Bleda, iz Gorij in Bohinjske Bistrice.
»To je bila zanimiva izkušnja. Resda se vsi ukvarjamo s podobno dejavnostjo, toda v vsakem slovenskem kraju delajo malce po svoje,« pove Tončka, prevzeta nad tem, kar je v Velenju pokazalo 40 razstavljavcev. »To je tudi priložnost za izmenjavo vzorcev. Po nepotrebnem jih nekateri ljubosumno skrivajo pred drugimi, saj vsak izdelovalec da izdelku svoj osebni prispevek. Na festivalu me je navdušilo tudi dejstvo, koliko ljudi se zanima za ročna dela, celo veliko moških poizveduje, kako se naredi ta ali oni izdelek.«
Preddvorske Gelike pa si izkušnje, vzorce in sodelovanje na razstavah že desetletje izmenjujejo tudi s skupino Pikapolonice z Lovrenca na Pohorju. Prav pri njih so videle, kako iz najlonskih nogavic izdelujejo rože. Poskusile so še same in izdelke že naslednje leto na razstavi pokazale Preddvorčanom.