Miroslav Rogelj (Foto: Tina Dokl)

Certifikatu je mogoče zaupati

Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije je v okviru programa Bio užitek minuli četrtek pripravila dan s kontrolorjem za ekološko kmetijstvo na ekološki kmetiji Pr` Kovač.

Kranj – »Bodite kritični do proizvajalcev, vedno poglejte na certifikat,« je obiskovalcem, ki so se pridružili dnevu s kontrolorjem na ekološki kmetiji Pr' Kovač, svetoval Jože Ferlinc z inštituta za kontrolo in certifikacijo v kmetijstvu in gozdarstvu Kon-cert iz Maribora, ene izmed treh kontrolnih organizacij v Sloveniji, ki nadzorujejo ekološko proizvodnjo in predelavo. Prav certifikat je po njegovih besedah zagotovilo, da so proizvodi pridelani v skladu z ekološko pridelavo. Pri posameznih potrošnikih, ugotavljajo v Združenju ekoloških kmetov Slovenije, je namreč še vedno veliko nezaupanja do ekološko pridelanih živil. S tovrstnimi akcijami zato želijo potrošnikom omogočiti, da se sami prepričajo, kako je nadzorovana ekološko pridelana hrana. »Na ta način bi jim radi predstavili, da je nekdo, ki pridobi certifikat, dolžan izvajati ukrepe, ki ščitijo potrošnika, in je zato izdelek verodostojno ekološki,« je poudaril predsednik združenja Boris Fras.

Kontrolorja so obiskovalci že na začetku zasuli s kopico vprašanj. Med drugim je nekoga zanimalo, kako vedo, da kmetje ne uporabljajo pesticidov. Jože Ferlinc je pojasnil, da v primeru, če obstaja sum, da nekdo uporablja pesticide, vzamejo tudi vzorce zemlje. »Lani smo recimo vzeli okrog 140 vzorcev na okrog petih odstotkih kmetij,« je še pojasnil in dodal, da pri teh vzorcih preverjajo tako prisotnost nedovoljenih fitofarmacevtskih sredstev kot tudi gensko spremenjenih organizmov in težkih kovin. »Kako pa se na oko vidi, ali gre res za ekološko pridelavo, oziroma kako lahko to vidi tudi laik,« je zanimalo neko obiskovalko. To je mogoče najlažje ugotoviti po tem, je razložil Ferlinc, da je recimo njiva povsem čista, brez vsakršnega plevela, izdelek pa popolnoma zdrav. Nekoga drugega pa je še zanimalo, ali je vsakoletna kontrola obvezna. Kontrolo, je pojasnil Ferlinc, opravijo vsako leto vsaj enkrat, lahko pa tudi večkrat. »Določeno število kontrol je tudi nenapovedano, za kar se odločimo, glede na samo oceno tveganja in vrsto kmetije,« je še dejal Ferlinc.

Zadnji obisk kontrolorja na kmetiji Pr' Kovač je bil seveda napovedan, a to še zdaleč ne pomeni, da je bil zato kontrolor kaj manj natančen pri pregledu. »Vsaka kmetija ima pri nas svojo personalno mapo, iz katere je razvidno, kje ima svoje obdelovalne površine, kje so skladišča, prodajna mesta in podobno. Na podlagi tega se že pred samo kontrolo odločimo, kakšen bo postopek kontrole,« je razložil Jože Ferlinc in dodal, da je bistveno, da sam potek kontrole vodi kontrolor, ne kmet. »Preverja se vse od njive do izdelka prek semena, računov in vseh zadev, ki jih zahteva zakonodaja,« je ob tem pojasnil Boris Fras. Za tako veliko kmetijo, kot je Pr' Kovač, kontrolor po besedah Jožeta Ferlinca v povprečju porabi okrog tri ure. Miroslav Rogelj namreč obdeluje približno deset hektarov zemlje, ob tem pa imajo tudi tri hektare gozda. »V glavnem gojimo krompir in beluše ter žita, poleg pšenice tudi ajdo, piro in ječmen,« je razložil Miroslav Rogelj. Obenem pridelajo tudi nekaj mleka, pri čemer imajo ta čas zgolj eno ali dve kravi. Gradijo pa že nov hlev, ki naj bi bil končan do jeseni, v njem pa bi potem redili do 17 glav živine. Čeprav bi lahko rekli, da je njegova kmetija skoraj v mestu, pa pravi, da zaradi tega nima večjih težav. »Blizu je sicer cesta, a smo prometa navajeni, saj že ves čas živimo tukaj. Še najbolj moteči so nenapovedani 'obiski' na njivah, ko nam ljudje zaradi neznanja veliko tudi uničijo,« je še pojasnil Rogelj.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 19. maj 2014 / 12:13

Tudi šolarji varno na kolo

S srečanjem na Osnovni šoli Orehek se je na Gorenjskem zaključila vseslovenska kolesarska pobuda Varno na kolesu, v kateri je sodelovalo skoraj dva tisoč petsto otrok.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 26. april 2016 / 13:02

Z Elanom v glavnem že dogovorjeni

Elanov program skakalnih smuči bo najverjetneje prevzel cerkljanski proizvajalec vrhunskih skakalnih vezi Peter Slatnar mlajši.

Slovenija / torek, 26. april 2016 / 12:57

Praznujemo dan upora

Jutri bo državni praznik, dan upora proti okupatorju. Letos mineva tudi 75 let od ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda.

Šport / torek, 26. april 2016 / 12:57

Kranjske ekipe brez osvojene točke

Kranj – Konec tedna so nogometaši odigrali tekme v vseh štirih nogometnih ligah. Do pomembne zmage so prišli nogometaši Domžal in Šenčurja. Kranjska moštva v drugi in tretji ligi so bila neuspešna....

Tržič / torek, 26. april 2016 / 12:56

Tržiški šuštarji

V Tržiču, zibelki čevljarstva, so še doma šuštarji. Več manjših podjetij nadaljuje s to izjemno dediščino. Imajo znanje, pridne roke, kakovost, poslovno idejo in očitno znajo tudi dobro ra...

Slovenija / torek, 26. april 2016 / 12:55

Podražitev bencina in dizelskega goriva

Kranj – V skladu z novo uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov se je danes, v torek, spet spremenila maloprodajna cena 95-oktanskega motornega bencina in dizelskega goriva. Bencin se je podraži...