Pahor: Ko je najtežje, smo najboljši
Lep praznični dan je na prvomajska prizorišča privabil več tisoč ljudi. Na Joštu so praznik dela praznovali že šestintridesetič, tokrat s slavnostnim govornikom: predsednikom vlade Borutom Pahorjem.
Sv. Jošt - Prvi maj kot mednarodni praznik dela je star že 120 let, praznujemo pa ga v spomin na žrtve delavskih demonstracij v Chichagu. Položaj današnjega delavstva pri nas se s takratnim ne more primerjati, a za delavce časi niso rožnati. Nekateri se prebijajo z nizkimi plačami, ki brez socialnih dodatkov ne zadoščajo za preživetje. Nekateri so izgubili delo zaradi propada podjetja ali pri zmanjševanju delovne sile. Ponekod delavce iz tujine izkoriščajo enako nečloveško, kot so jih v najtršem kapitalizmu. Tudi v Kranju poznamo nekaj žalostnih delavskih zgodb: stečaj Zvezde in napovedano odpuščanje v Iskraemecu sta le najbolj sveži izpred praznika dela. Kljub temu je bilo prvomajsko razpoloženje na Joštu prešerno, slavnostni govornik, predsednik vlade Borut Pahor, pa je odločno utemeljeval odločitve svoje vlade, čeprav so za ljudi nekatere rešitve videti neprijazne. Bil pa je tudi optimističen, češ da se po letu krize, ko je bruto domači proizvod strmoglavil za desetino, stanje gospodarstva postopno spet izboljšuje. Slovenija celo postaja država, ki po krizi najhitreje okreva. Za brezposelnost je dejal, da jim jo je uspelo zadržati na sedmih odstotkih. Res je brezposelnih sto tisoč, pričakovali pa so jih še dvajset tisoč več. Ob napovedih hude gospodarske krize leta 2008, ko je Pahorjeva vlada prevzela oblast, so zaradi bojazni, da bo ta najbolj prizadela socialno najbolj šibke, začeli misliti na ukrepe, da bi bremena krize pravično porazdelili, da jih ne bi nosili le tisti, ki živijo od dela svojih rok in znanja. Vsega pa ta vlada ni naredila brez napak, je priznal Pahor.
»Sindikati niso zadovoljni s socialnim dialogom in pravico imajo, da tako mislijo,« je dejal Pahor. »Toda katera vlada se je od leta 1990 toliko pogajala s sindikati, delodajalci, študenti, z vsemi socialnimi skupinami kot ravno sedanja. Sindikati niso vselej zadovoljni s tistim, kar dosežejo. Toda sindikati niso odgovorni za vodenje cele države, jaz in moji sodelavci pa smo. In ko bodo sindikati naslavljali na nas kritike, naj razumejo, da je odgovornost te vlade, da državo pripelje iz krize bolj konkurenčno in bolj socialno povezano. Ne bo šlo enostavno, šlo bo trdo, ampak Slovenci smo pokazali: ko je najtežje, smo najboljši,« je na Joštu dejal Pahor in požel aplavz. Govoril je o vzrokih, ki so Slovenijo kot majhno in odprto ekonomijo pripeljali v krizo, pa tudi o strukturnih reformah, ki jih vlada začenja v tem času, od zdravstvene in pokojninske do trga dela, spregovoril pa je tudi o arbitražnem sporazumu s sosednjo Hrvaško, za katerega je prepričan, da bo privedel do določitve pravične meje. »V letu 2009 je vlada poskrbela predvsem za socialno povezanost (obseg socialnih transferjev smo denimo povečali za 24 odstotkov), prek krize je šla brez večjih krčev, brez večjih demonstracij, letos pa namerava poskrbeti za večjo konkurenčnost. Ko gospodarska kriza pojenjuje, je čas, da se odločimo za spremembe, ki bodo nam in prihodnjim generacijam zagotovile boljše razmere. Gre za to, ali želimo biti povprečni ali nadpovprečni,« je dejal slavnostni govornik na prvomajski prireditvi, ki jo je na Joštu pripravil Svet gorenjskih sindikatov.