Dr. Ernest Petrič

Odločali bi hitreje in bolj kakovostno

Ministrstvo za pravosodje je v sodelovanju s strokovno skupino pripravilo spremembe ustave, s katerimi želijo razbremeniti ustavno sodišče, ki bi se tako lahko posvetilo reševanju pomembnih ustavnopravnih vprašanj.

Na nujnost ureditve položaja in pristojnosti ustavnega sodišča je opozoril že predsednik države Danilo Türk, predlagane spremembe pa je podprlo tudi ustavno sodišče. Kot so zapisali, pomenijo pomemben korak k nadaljnjemu razvoju pravne države. Poudarili so namreč, da bo to omogočilo učinkovitejše varstvo ustavnega reda ter človekovih pravic in temeljnih svoboščin vseh državljanov ter drugih posameznikov ali pravnih oseb, ki bi bili prizadeti v svojih ustavno varovanih pravicah. O predlaganih spremembah smo se pogovarjali z ustavnim sodnikom dr. Ernestom Petričem.

Katere od predlaganih sprememb bi po vašem ta čas najbolj prispevale h kakovostnejšemu delu ustavnega sodišča?

»Ustavno sodišče ima pomemben položaj v naši ureditvi in je tudi ohranilo določeno avtoriteto. Nanj se posamezniki ali pravne osebe obračajo s pomembnimi vprašanji, kot je bil recimo zakon o verski svobodi in kako daleč zaposlovati duhovnike v bolnicah, vojski … Ta čas imamo pred sabo tožilsko problematiko, pred časom smo odločali o arbitražnem sporazumu, pa o sodniških plačah, referendumu … Ob tako pomembnih zadevah pa je še na stotine oziroma nekaj tisoč vseh mogočih zadev na leto, ki se jim moramo po sedanji ureditvi prav tako posvetiti. In to je povzročilo, da za to porabimo veliko časa, pravica, ki jo dobiš šele po dolgem času, pa ni več pravica. Obenem to pomeni, da je premalo časa za res poglobljeno razpravo o kakšni zadevi. Ameriško vrhovno sodišče recimo na leto obravnava kakih sto zadev, mi pa nekaj tisoč. To je pripeljalo tudi do tega, da nekateri ugledni pravniki niso navdušeni, da bi postali ustavni sodniki, ker bi se potem morali ukvarjati z vsem tem. To posredno vpliva na to, da predsednik države stežka najde primerne kandidate za ustavne sodnike.«

To se pravi, bi morali predvsem omejiti število zadev, s katerimi se ta čas posamezniki ali pravne osebe obračajo na ustavno sodišče?

»Predvsem bi morali omejiti dotok zadev in omogočiti izbiro sodnikom, če jim zaupamo, da sami vzamejo v poštev predvsem zadeve, ki so ustavno pravno res pomembne in bo odločitev ustavnega sodišča vodilo tudi za naprej. In ali gre res za pomembno kršitev človekovih pravic in koliko je zadeva pomembna tudi z vidika družbenega položaja.«

Ob tem se pojavljajo pomisleki, da to utegne zožiti krog tistih, ki lahko zahtevajo oceno ustavnosti.

»Ta pomislek je upravičen, ampak treba je najti pravo mero. Vsaka malenkost, recimo neka prekrškovna zadeva ali spor med policijsko postajo in kako občino na primer gotovo ne sodita na ustavno sodišče.«

Bi z omejitvijo zadev, o katerih bi odločalo ustavno sodišče, prispevali tudi k večji kakovosti odločitev?

»To bi sodnikom omogočilo res poglobljeno odločanje o vprašanjih, ki so ustavno pravno pomembna; odločali pa bi tudi hitreje in bolj kakovostno.«

Veliko pozornosti je pred časom vzbudila odločitev ustavnega sodišča glede arbitražnega sporazuma, ki so jo nekateri sprejeli precej nenaklonjeno. Kako to komentirate?

»Med ustavnimi sodniki velja praksa, da ne reagiramo na komentarje in kritike naših odločitev ter se ne zapletemo v polemike, saj bi to navsezadnje rušilo avtoriteto ustavnega sodišča in vnašalo tudi pravne nejasnosti. Odločimo se po vesti in poštenju in v skladu s svojim znanjem oziroma kot mislimo, da je prav in v skladu z ustavo in v njej varovanimi pravicami. In za svojimi odločitvami stojimo. Zlasti v primeru te odločbe, ki jo bodo tudi arbitri, če bo prišlo do arbitraže, zelo pozorno brali, bi polemike lahko le škodile.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Vidni prvi rezultati

Po slabem letu od zagona razvojnih centrov so prvi rezultati že vidni.

Objavljeno na isti dan


Tržič / sobota, 3. junij 2017 / 17:21

Sobodajalstvo kot priložnost

Tržič – Občina Tržič vse zainteresirane v ponedeljek ob 17.30 vabi v Kavarno Stara godba na delavnico, na kateri boste z Urošem Budo govorili o tem, kako sobo, stanovanje ali hišo vključiti v turis...

Jezersko / sobota, 3. junij 2017 / 17:20

Občini bosta ustanovili skupno upravo

Občini Preddvor in Jezersko ustanavljata skupno občinsko upravo na področju financ, kar bo (po še veljavni zakonodaji) sofinancirala država.

Gorenjska / sobota, 3. junij 2017 / 17:19

Knjižnica pod krošnjami tudi v Kranju in Kamniku

Kranj – Knjižnica pod krošnjami bo v letošnji sezoni zaživela v dvanajstih slovenskih krajih. Med njimi sta tudi dve gorenjski mesti: v Kranju branje na prostem poteka od 22. maja do 30. avgusta, v...

Jezersko / sobota, 3. junij 2017 / 17:19

Lovci bodo smučali pod Skuto

Zgornje Jezersko – Lovska družina Jezersko bo v nedeljo z začetkom ob 10. uri pripravila na ledeniku pod Skuto in Kranjsko Rinko tradicionalno smučarsko tekmovanje lovcev. Prireditelji so sporočili...

Kranj / sobota, 3. junij 2017 / 17:17

Dediščina geodetskih instrumentov

V Mestni hiši v Kranju z razstavo Geodetski instrumenti in oprema na Slovenskem gostuje Dolenjski muzej.