Tudi do štirikrat višji računi
Po priključitvi na javno kanalizacijsko omrežje morajo Kranjčani plačevati tudi za 375 odstotkov višje račune!
Kranj – »Ne verjamem, da se bo z mojo izpostavljenostjo karkoli spremenilo, vendar me zelo motijo številne nove postavke pri obračunavanju dobave in čiščenja vode,« pravi Jože Mrgole iz Struževega v Kranju. Na položnicah ni nobene obrazložitve zakaj, vendar se je znesek v dobrem letu povišal za približno štirikrat. Razlog so številne omrežnine – za vodo, za odvajanje in čiščenje vode ter števnina.
»Junija lani smo se priključili na kanalizacijo, za kar sem moral plačati 1400 evrov. Priključitev je pozitivna, povečani stroški iz 0,8 evra na tri evre pa seveda ne. Ali isto čaka vse Kranjčane?« pojasnjuje in sprašuje Mrgole. »Nove postavke na računih smo lani uvedli v Mestni občini Kranj, Medvodah in Šenčurju,« pojasnjuje Klara Škrabec iz Komunale Kranj in nadaljuje: »V Kranju so nove t. i. omrežnine (voda, odvajanje in čiščenja), v preostalih dveh občinah pa omrežnina vode.«
Omrežnine se obračunavajo glede na zmogljivost priključkov (moč vodomera) in niso vezane na količino porabljene vode, razloži in nadaljuje: če Kranjčani odvajajo vodo v greznico, jim obračunajo vodarino (glede na porabljeno vodo), omrežnino vode (moč vodomera), okoljsko dajatev za onesnaževanje okolja in števnino (dimenzija vodomera). Če pa so priključeni na javno kanalizacijsko omrežje, jim obračunajo vodarino (glede na porabljeno vodo), omrežnino vode (moč vodomera), odvajanje (porabljeno vodo), omrežnino odvajanja (moč vodomera), čiščenje (porabljeno vodo), omrežnino čiščenja (moč vodomera) in števnino (dimenzija vodomera).
»Zbrani denar iz vodarine bomo namenili za pokrivanje stroškov za preskrbo s pitno vodo, medtem ko so omrežnine namenske. Z njimi bomo gradili javni vodovodni sistem in širili javno kanalizacijsko omrežje. Za vse to potrebujemo veliko denarja, med pomembnejše vire pa spadajo prav omrežnine,« pojasnjuje Škrabčeva. Višina omrežnin glede na dimenzijo vodomera je bila oblikovana v skladu s Pravilnikom o metodologiji oblikovanja cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb, ki so jih potrdili mestni oziroma občinski sveti. Na Komunali Kranj pa nam niso odgovorili, koliko denarja zberejo iz posameznih omrežnin na leto, niti za koliko so se v zadnjem letu povišale. Po izračunih našega bralca za 375 odstotkov!