Jože Mrgole se čudi, da mora zato, ker je s priključitvijo na kanalizacijski sistem bolj ekološki, plačevati skoraj štirikrat več kot prej.

Tudi do štirikrat višji računi

Po priključitvi na javno kanalizacijsko omrežje morajo Kranjčani plačevati tudi za 375 odstotkov višje račune!

Kranj – »Ne verjamem, da se bo z mojo izpostavljenostjo karkoli spremenilo, vendar me zelo motijo številne nove postavke pri obračunavanju dobave in čiščenja vode,« pravi Jože Mrgole iz Struževega v Kranju. Na položnicah ni nobene obrazložitve zakaj, vendar se je znesek v dobrem letu povišal za približno štirikrat. Razlog so številne omrežnine – za vodo, za odvajanje in čiščenje vode ter števnina.

»Junija lani smo se priključili na kanalizacijo, za kar sem moral plačati 1400 evrov. Priključitev je pozitivna, povečani stroški iz 0,8 evra na tri evre pa seveda ne. Ali isto čaka vse Kranjčane?« pojasnjuje in sprašuje Mrgole. »Nove postavke na računih smo lani uvedli v Mestni občini Kranj, Medvodah in Šenčurju,« pojasnjuje Klara Škrabec iz Komunale Kranj in nadaljuje: »V Kranju so nove t. i. omrežnine (voda, odvajanje in čiščenja), v preostalih dveh občinah pa omrežnina vode.«

Omrežnine se obračunavajo glede na zmogljivost priključkov (moč vodomera) in niso vezane na količino porabljene vode, razloži in nadaljuje: če Kranjčani odvajajo vodo v greznico, jim obračunajo vodarino (glede na porabljeno vodo), omrežnino vode (moč vodomera), okoljsko dajatev za onesnaževanje okolja in števnino (dimenzija vodomera). Če pa so priključeni na javno kanalizacijsko omrežje, jim obračunajo vodarino (glede na porabljeno vodo), omrežnino vode (moč vodomera), odvajanje (porabljeno vodo), omrežnino odvajanja (moč vodomera), čiščenje (porabljeno vodo), omrežnino čiščenja (moč vodomera) in števnino (dimenzija vodomera).

»Zbrani denar iz vodarine bomo namenili za pokrivanje stroškov za preskrbo s pitno vodo, medtem ko so omrežnine namenske. Z njimi bomo gradili javni vodovodni sistem in širili javno kanalizacijsko omrežje. Za vse to potrebujemo veliko denarja, med pomembnejše vire pa spadajo prav omrežnine,« pojasnjuje Škrabčeva. Višina omrežnin glede na dimenzijo vodomera je bila oblikovana v skladu s Pravilnikom o metodologiji oblikovanja cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb, ki so jih potrdili mestni oziroma občinski sveti. Na Komunali Kranj pa nam niso odgovorili, koliko denarja zberejo iz posameznih omrežnin na leto, niti za koliko so se v zadnjem letu povišale. Po izračunih našega bralca za 375 odstotkov!

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 21. januar 2010 / 07:00

Jernej namesto na Emo na Kitajsko

Besedilo za Jernejevo skladbo Carry on je napisala priznana romunska avtorica Flo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 2. april 2012 / 07:00

Taborniki so tekmovali v nočni orientaciji

Vodice - Po gozdovih v okolici Vodic je v soboto in nedeljo, 24. in 25. marca, potekalo nočno orientacijsko tekmovanje, ki so ga že 35. zapored organizirali taborniki rodu Močvir...

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. april 2012 / 07:00

Polycom se širi v Črnomelj

Zaradi novih kupcev in novih projektov poljanski Polycom širi proizvodno-skladiščne prostore v Črnomelj. V Poljanah ostaja jedro podjetja, gradnja v bližnjem Dobju bo na vrsti ob stabilizaciji svetovn...

Zanimivosti / ponedeljek, 2. april 2012 / 07:00

Jubilej kamniških gorskih reševalcev

Kamnik - Člani Društva gorska reševalna služba Kamnik v letošnjem letu praznujejo devetdeseto obletnico ustanovitve, visoki jubilej pa so počastili na nedavnem občnem zboru. Kot...

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. april 2012 / 07:00

Novi vodja svetovalne službe

Gorenjsko kmetijsko svetovalno službo od sredine marca vodi Tomaž Cör.

Kranj / ponedeljek, 2. april 2012 / 07:00

Vse manj prijav divjih odlagališč

Za nepravilno odlaganje odpadkov v naravnem okolju je za lastnike teh odpadkov zagrožena kazen od dva do pet tisoč evrov. Kršiteljev najpogosteje ne odkrijejo.