Divja odlagališča
Največja prostovoljska čistilna akcija bo jutri, 17. aprila, potekala po vsej Sloveniji z namenom, da bi očistili več tisoč divjih odlagališč in odstranili več kot 20 tisoč ton odpadkov. Soočeni smo z dvema problemoma. Prvič s potrošniškim načinom življenja, ki so mu znali prisluhniti proizvajalci materialnih dobrin in trgovina, tem pa zvesto sledijo sredstva javnega obveščanja, saj smo pod večnim pritiskom reklamiranja vsega, kar človek potrebuje in česar sploh ne, in drugič, kam z vsem, kar smo nabavili, ko to postane odpadek.Kljub temu da smo šele na začetku poti pri obvladovanju odpadkov, smo že marsikaj postorili: s predpisi je domala urejeno vse, kar naj bi /so podrobneje uredile občine, organizacije in posamezniki in lahko se pohvalimo, da v veliki meri ločeno zbiramo komunalne in druge odpadke, urejena so odlagališča in zbirni centri za ločevanje odpadkov.
Kaj je torej narobe z nami, da imamo na tisoče črnih odlagališč? Odgovorov je več: prvič, še vedno se del prebivalstva neodgovorno obnaša, izrablja tolerantnost svojih sosedov in krajanov, ki njihovih protizakonitih ravnanj ne prijavljajo pristojnim organom, in drugič, za taka ravnanja tudi niso sankcionirani, saj je neučinkovitost izvajanja predpisov s strani občin in njihovih organov ter neprisotnost, marsikdaj tudi neusklajenost redarskih ter inšpekcijskih služb na vseh nivojih in področjih nekaj tako vsakdanjega, da se kršiteljem ni bati pregona, kaj šele plačila kazni in prevzema stroškov za sanacijo divjega odlagališča in za vzpostavitev prejšnjega stanja v naravi. Bojim se, da se prav ta del prebivalstva, ki je povzročitelj črnih odlagališč, ne bo udeležil sobotne akcije skupaj z vsemi prostovoljci, ki bodo njihove packarije zbirali in odnašali na za to dogovorjena mesta.
Bomo prihodnje leto vajo ponovili? Znova zbrali ljudi in sredstva in sami uredili svoje okolje, torej opravili delo, ki ga niso storile neučinkovite občinske in druge upravne in javne službe, ki so odgovorne za red tudi na področju odpadkov?
Skoraj vsaka vas ali mesto ima svojo zgodbo. V občini Žirovnica so posamezniki večkrat nasuli odpadni gradbeni material na pašnik nad vasjo Rodine. Po desetih mesecih so še vedno tam, čeprav so bili prijavljeni vsem ustreznim službam. Vendar niti lastnik zemljišča niti občinski organi niti inšpekcija niso storili ničesar. Kupi so še vedo tam. Nekateri pravijo, da ni vredno omenjati nekaj odpadkov, saj jih je drugod po naši občini na tone. S tem se ne strinjam: vsako divje odlagališče je slika našega ravnanja, naše občine in odraz uradov, ki so za to odgovorni. In to je vse!
Marija Zupančič – Vičar
Rodine 51, Žirovnica