Kronika tedna
Lani v zaporih skoraj pet tisoč ljudi
V slovenskih zaporih se je lani znašlo skoraj pet tisoč ljudi, kar je nekaj odstotkov več kot prej. Kljub temu po oceni vršilca dolžnosti generalnega direktorja uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušana Valentinčiča v Sloveniji ne potrebujemo novih zaporov, delo uprave pa je ocenil kot dobro. Največ težav je s pomanjkanjem kadrov, medtem ko je varnostna situacija v zaporih stabilna, saj ne beležijo večjih izgredov ali uporov.
Na novo je bilo lani v zapore sprejeto 3500 oseb, kar je nekaj manj kot predlani, v zaporih je bilo povprečno 1416 oseb na dan. Velika večina zapornikov, kar 80 odstotkov je prestajala kazni nižje od dveh let, medtem ko ni bilo nobenega z najhujšo zaporno kaznijo 30 let.
Med zaporniki je kar 95 odstotkov moških, dobra desetina zaprtih je tujcev, ki prihajajo predvsem iz nekdanjih jugoslovanskih republik. Največ, dve tretjini obsojencev je kazen prestajalo na zaprtih oddelkih, dobra petina na polodprtih in desetina v odprtih.
Po strukturi kaznivih dejanj je največ, skoraj polovico obsojencev zagrešilo dejanja zoper premoženje, okoli 12 odstotkov jih je bilo obsojenih zaradi kaznivega dejanja zoper življenje in telo, okoli osem odstotkov zoper javni red in mir, dobra desetina zoper človekovo zdravje in nekaj manj zoper spolno nedotakljivost. Iz zaprtih oddelkov lani ni bilo nobenega pobega, pazniki pa so preprečili enajst resnih poskusov samomora.
Prostorska stiska v slovenskih zaporih je bila lani precejšnja, najbolj zasedena sta bila zapora na Dobu in v Ljubljani, v slednjem so beležili več kot 200-odstotno zasedenost. Kljub temu Dušan Valentinčič meni, da novih zaporov v Sloveniji ne potrebujemo, saj naj bi lahko iskali rešitve v smeri alternativne oblike prestajanja kazni, med njimi z družbeno koristnim delom in hišnim priporom.
Oskrbni dan za obsojenca je lani stal 73 evrov, skupaj pa so na upravi, ki zaposluje 863 oseb, porabili 37,9 milijona evrov, največ za zaposlene.
Minuli teden med najbolj črnimi
V minulem tednu so se na slovenskih cestah zgodile štiri prometne nesreče, v katerih je umrlo pet oseb. Letos so slovenske ceste terjale 29 smrtnih žrtev, v enakem obdobju preteklega leta pa 44. V minulem tednu so bile nevarne tudi gorenjske ceste. Prometni policisti so v petek obravnavali dve hujši nesreči, v eni se je med vožnjo z Vršiča huje poškodoval voznik motornega kolesa, v trčenju osebnega avtomobila s tovornim vlačilcem pa je bil zelo hudo poškodovan voznik avtomobila.