Veliko priložnosti za zaposlitev
Brezposelnost na Gorenjskem se je marca znižala za slab odstotek. Na gorenjskih uradih za delo je v evidenci 6.965 brezposelnih.
Kranj – V primerjavi z marcem 2009 je bilo prejšnji mesec za 19 odstotkov več prijavljenih brezposelnih, v primerjavi z istim mesecem 2008 pa je razlika še večja, saj je bilo takrat brez zaposlitve na Gorenjskem le 3864 oseb. Marca se je v evidenco na novo prijavilo 686 brezposelnih, izpisali sta se 702 osebi, od teh jih je 407 našlo zaposlitev. V prvih treh mesecih je delo na Gorenjskem našlo 1243 brezposelnih ali za 42 odstotkov več kot v istem obdobju lani.
Med potrebami po delavcih, ki jih Zavodu RS za zaposlovanje, Območna služba Kranj, prijavijo delodajalci, prevladujejo predvsem potrebe po različnih poklicih na četrti izobrazbeni stopnji – kuharji, natakarji, vozniki, različni gradbeni profili, potrebe v kovinarski dejavnosti, potrebe po trgovcih, zavarovalnih zastopnikih in po večini poklicev v zdravstvu. Čeprav podjetja, ki so prva občutila krizo, danes poslujejo bolje kot pred letom (trenutno se kriza najbolj kaže v gradbeništvu), pa na Zavodu opažajo, da delodajalcev, ki bi povpraševali po večjem številu delavcev, še vedno ni. Povpraševanje je razpršeno po podjetjih, ki se ukvarjajo z različnimi dejavnostmi, gledano v celoti pa kljub temu ponujajo veliko priložnosti za zaposlitev.
»Mladim svetujemo, da pri odločanju za svoj poklic upoštevajo predvsem lastne sposobnosti, interese, osebnostne lastnosti, talente, motivacijo za dosego zastavljenega cilja, svoje učne navade,« na vprašanje, kam naj se usmerijo devetošolci oziroma maturanti, da bi imeli ob zaključku šolanja zagotovljeno delo, odgovarja direktorica Dragica Ribnikar in dodaja, da ne smejo zanemariti niti prihodnjih zaposlitvenih možnosti: »Napovedovati dolgoročne zaposlitvene možnosti, je izredno težko. Vendarle pa tudi v prihodnosti pričakujemo največ povpraševanja po delavcih na področju zdravstva in socialne oskrbe, informacijske tehnologije, naravoslovja in tehnike, gostinstva in turizma, varovanja, elektronike, telekomunikacij, gradbeništva, strojništva, trženja, bančništva, financ in prometa.«