France Bučar

Dvajsetletnica demokratičnih volitev

Osmega aprila 1990 so bile prve večstrankarske volitve v Sloveniji, na katerih je koalicija Demos zmagala s 54 odstotki glasov.

Ljubljana - Leto prej so uzakonili politične stranke in kmalu je nastala vrsta tedanji oblasti opozicijskih strank. Prva med njimi je bila Slovenska kmečka zveza pod vodstvom Ivana Omana, za njo pa še Slovenska demokratična zveza, Socialdemokratska stranka Slovenije, Slovenski krščanski demokrati, Zeleni Slovenije, Slovenska obrtniška stranka. Konec leta 1989 so se povezale v koalicijo Demos (s predsednikom Jožetom Pučnikom) in na cvetno nedeljo, 8. aprila 1990, nastopile na prvih demokratičnih volitvah. Nasproti so jim stale stranke, nastale iz nekdanjih družbenopolitičnih organizacij: Stranka demokratične prenove, Zveza socialistične mladine Slovenije in Socialistična stranka Slovenije. Volivci so volili 240 delegatov v tedaj še tridomno skupščino: v družbenopolitični zbor, zbor občin in zbor združenega dela. Volili pa so tudi predsednika in člane predsedstva Slovenije. Za predsednika je bil takrat izvoljen Milan Kučan, njegovi protikandidati pa so bili Jože Pučnik, Ivan Kramberger in Marko Demšar. Za člane predsedstva so volivci izbrali Matjaža Kmecla, Cirila Zlobca, Dušana Pluta in Ivana Omana. Na volitvah v slovensko skupščino je zmagala koalicija Demos s 54 odstotki vseh glasov, od njenih strank pa je bila najuspešnejša SKD s 13 odstotki glasov volivcev. Sicer pa je največ (17,3 odstotka volilnih glasov) takrat dobila stranka SDP, naslednica Zveze komunistov Slovenije. Predsednik prve skupščine je postal France Bučar, prvo vlado pa je sestavil Lojze Peterle. Ena poglavitnih nalog prve demokratične oblasti je bila osamosvojitev Slovenije, potem pa se je začela spreminjati zakonodaja s ciljem spreminjanja ekonomskega sistema. Demosova vlada je zdržala dve leti, nato je razpadla, nasledila jo je vlada Janeza Drnovška. Vlada stranke LDS se je nato obdržala do leta 2004, ko je na volitvah zmagala desnica, predsednik vlade pa za štiri leta postal Janez Janša.

Dvajsetletnico prvih demokratičnih volitev v Sloveniji so v četrtek počastili s slavnostno sejo državnega zbora. Poleg predsednika Državnega zbora Pavla Gantarja je bil slavnostni govornik tudi tedanji predsednik Skupščine Republike Slovenije France Bučar. V Bruslju pa bo ta teden konferenca ob obletnici, ki jo organizira slovenska delegacija Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu v sodelovanju s Študijskim centrom za narodno spravo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 20. julij 2015 / 13:01

V boj z morskimi psi

Lokostrelka Toja Černe, ki je na univerzijadi v Južni Koreji osvojila srebrno odličje, se v boj za medaljo odpravlja tudi na Dansko.

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 14. november 2006 / 06:00

Sandijevi utrinki

V avli Zdravstvene postaje na Selu pri Žirovnici so v petek odprli razstavo Utrinki jeseniškega fotografa Sandija Novaka.

Domžale / torek, 14. november 2006 / 06:00

Zanesljiva zmaga Tonija Dragarja

Domžale - Domžalski volivci so v drugem krogu lokalnih volitev za svojega novega župana izbrali Tonija Dragarja. Dragar, ki je bil doslej poklicni podžupan doseda...

Prosti čas / torek, 14. november 2006 / 06:00

Razigrano tekmovanje

Najbolj urejeni so na Ptuju, najlepši havajki pa sta letos Sabina Mali in Nina Stropnik. Ko je komisija slovenske superfinalistke izbora za Miss Hawaiien Tropic povprašala, kaj menijo o izboru, se je...

Prosti čas / torek, 14. november 2006 / 06:00

Zima trka na vrata

15. november je datum, ko morajo motorna vozila imeti zimsko opremo, kazni do 100 tisočakov.

Prosti čas / torek, 14. november 2006 / 06:00

Dvojna varčnost

Test: Dacia Logan 1.5 dCi Laureate