Partizanski dom na Vodiški planini s 537 let staro lipo

Zibelka partizanstva

Vodiška planina (1118 m) - Na robu jelovških gozdov je planina, kjer je bil med drugo svetovno vojno ustanovljen Cankarjev bataljon. Okolico doma krasi lipa, ki datira v leto 1473.

Pred kratkim sem vam povedala, da bomo skušali raziskati poti po Jelovici, planoti, kjer se lahko zelo hitro izgubimo. Če smo pred štirinajstimi dnevi obiskali Talež, planino na severozahodnem robu Jelovice, se bomo danes odpravili na njen vzhodni del, na Vodiško planino.

Poti na Vodiško planino je precej, tiste najbolj znane pa so zagotovo z Jamnika, iz Krope in Kamne Gorice. Mi si bomo za izhodišče izbrali Kamno Gorico. Zapeljemo se proti Podnartu in nadaljujemo proti Kropi. V Lipnici zavijemo desno proti Kamni Gorici, peljemo mimo šole in ob hišici avtobusne postaje parkiramo. Na drugi strani ceste je na drevesu smerokaz Vodice, 1 ura in 45 minut. Temu vzponu domačini pravijo Miklavževec.

Mimo smerokaza se povzpnemo do konca asfaltirane ceste, nato pa nadaljujemo naravnost oz. levo po gozdnem kolovozu, ki se strmo vzpne. Na vrhu kolovoza nas markacija usmeri na levi krak kolovoza. Ta del poti poteka precej po robu gozda in pod nami se odpira pogled na Kropo. Kmalu pridemo do širšega kolovoza in nadaljujemo v smeri shojene poti. Markacije so zelo redke, pa še tiste, ki so, potrebujejo obnovo. Pot se počasi obrne proti zahodu. Še vedno hodimo skozi bukov gozd po zmerno strmi poti. Pred seboj zagledamo kamnolom. Iz gozda stopimo na ovinku makadamske ceste. Čaka nas približno deset minut hoje po njej, dokler na desni strani ne zagledamo markirane steze. Steza se precej strmo požene v gozd in kmalu preči makadamsko cesto, ki smo jo zapustili. Nadaljujemo skozi gozd, po grabnu navzgor, dokler se nam na gozdnem grebenu ne pridruži pot iz Krope, iz Srednjega konca, kar označuje smerokaz. Na grebenu zavijemo desno in sledimo markacijam. Nekatere od že tako redkih markacij so postavljene prav zanimivo begajoče; na smreki, ki jo tako z leve kot desne strani objemata dve stezi. Le katera pot je prava?

No, pri tej smreki sledimo v desno in kmalu dosežemo travnik Vodiške planine. Zadnji metri pred Partizanskim domom potekajo po travniku in že od daleč lahko občudujemo lipo, ki letos šteje že 537 let in je najstarejša višje ležeča lipa v Sloveniji. Za prijeten in prijazen Dom že nekaj let skrbi gospod Ljubo, ki v svojem primorskem narečju pove marsikaj zanimivega. Z Vodiške planine ne bomo odšli lačni; različne enolončnice in štruklji, ki jih skuha gospod Ljubo, so odlični.

Blizu Partizanskega doma na Vodiški planini je bil 5. avgusta 1941 ustanovljen Cankarjev bataljon, ki je bil sestavljen iz dveh čet Jeseniške in Jelovške. Cankarjev bataljon je ustanovil Stane Žagar, član glavnega poveljstva slovenskih partizanskih čet in član Komunistične partije Slovenije. Vsako leto na dan 5. avgusta je na Vodiški srečanje, občina Radovljica pa takrat tudi praznuje občinski praznik.

Do jeklenega konjička se spustimo po poti vzpona in spet pozorno gledamo za markacijami. Lahko se spustimo tudi v Kropo. Z gozdnega grebena, s katerega nas smerokaz usmeri naravnost v Kropo in levo v Kamno Gorico, se pot strmo spusti v zibelko kovaštva. A potrebno bo pešačiti še do avtomobila!

Dobro opazovanje za markacijami in hoja z občutkom sta pri vzponu na Vodiško planino nujna, saj so gozdna pobočja prepletena s številnimi potmi, markacije pa redke. Dodatni smerokazi so puščice, ki označujejo tekaško progo na Vodiško planino. Še sreča! Ko sem se tistega sobotnega dopoldneva spuščala nazaj v dolino, sem počasi začela verjeti v pregovore o skopuških Gorenjcih, ali naj raje rečem o samozadostnih vaščanih izpod Vodiške, saj me je preveval občutek, da šparajo z barvo za markacije oziroma da hočejo Vodiško planino kot izletniško točko obdržati le zase, saj so po njihovem mnenju poti čist dost uznačene.

Nadmorska višina: 1107 m

Višinska razlika:

Trajanje: 3 ure in 15 minut

Zahtevnost: 2 zvezdici

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 20. januar 2010 / 07:00

Vsakemu "talesenemu" leseni žebelj

Kar 76 smučarjev na lesenih smučeh se je v soboto zbralo v Kropi, kjer so tekmovali v veleslalomu in skokih. Med gledalci sta bila tudi dva župana.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 11. maj 2015 / 22:23

Veseli spomini na domovino

Kratke zgodbe Slovencev, ki živijo na Bavarskem v Nemčiji

Razvedrilo / ponedeljek, 11. maj 2015 / 21:58

Dunaju naproti

Maraaya, uspešen dvojec, življenjska sopotnika in glasbena ustvarjalca Aleš Vovk - Raay in Marjetka, bosta na izboru za Pesem Evrovizije 2015 na Dunaju nastopila 23. maja v velikem finalu, če jima usp...

Nasveti / ponedeljek, 11. maj 2015 / 21:48

Čigav problem je nasilje v šolah?

Nasilje v šolah bi moralo skrbeti prav vsakega človeka. Ne samo starše otrok, ki jim otroci kažejo modrice, praske in buške. Tudi ne samo starše otrok, ki zjutraj tožijo za bolečinami v trebuhu, za...

Gospodarstvo / ponedeljek, 11. maj 2015 / 21:42

Doslej le en škodni primer

Gorenjski medvedje so letos vsaj za zdaj manj »aktivni« kot lani, a se razmere lahko hitro spremenijo.

Kronika / ponedeljek, 11. maj 2015 / 21:40

Maj namenjen varnosti kolesarjev

Delež kolesarjev med vsemi žrtvami prometnih nesreč se zadnja leta nekoliko povečuje, zato jim je potrebno zagotoviti posebno pozornost, ugotavljajo v javni agenciji za varnost prometa.