Okrevanje bo počasno
Na Uradu za makroekonomske analize in razvoj tudi v spomladanski napovedi gospodarskih gibanj kljub boljšim obetom v mednarodnem okolju predvidevajo za letošnje leto v Sloveniji manj kot enoodstotno rast bruto domačega proizvoda.
Ljubljana – V petek so na Uradu za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) predstavili svojo tradicionalno spomladansko napoved gospodarskih gibanj, ki kljub nekoliko boljšim napovedim na mednarodnih trgih za Slovenijo, glede na jesensko napoved, ne napoveduje višje rasti. Nasprotno: jesensko napoved o 0,9-odstotni rasti BDP v letošnjem letu so znižali na 0,6 odstotka.
Večji izvoz, kriza v gradbeništvu
Ob postopnem okrevanju v mednarodnem okolju pričakujejo, da se bo izvoz letos realno povečal za 4,3 odstotka. Med dejavnostmi lahko tako pričakujemo rast predvsem v pretežno izvozno usmerjenem delu gospodarstva (predelovalne dejavnosti) in nekaterih z izvozom povezanih tržnih storitvah (prometna dejavnost). V drugih tržno-storitvenih dejavnostih (trgovina, gostinstvo, nepremičnine in poslovne storitve) pa bo aktivnost še pod ravnijo lanskega leta, predvsem zaradi pričakovanega nadaljnjega upadanja aktivnosti v gradbeništvu oziroma upadanja zasebne potrošnje. V gradbeništvu ob omejenih finančnih virih ter negotovih razmerah na trgu stanovanjskih nepremičnin pričakujejo predvsem nadaljnje krčenje v gradnji stanovanj. Razmere na trgu dela in v gospodarstvu na splošno po oceni urada vplivajo na previdnost potrošnikov in odlaganje večjih nakupov, zaradi česar se bo zasebna potrošnja letos zmanjšala za 0,5 odstotka.
Rast brezposelnosti
Da se zaposlenost odziva na krizo z zamikom, je bilo na UMAR-ju že večkrat poudarjeno. Kljub pričakovani pozitivni rasti v letošnjem letu na trgu dela pričakujejo enak, torej 2,3-odstoten padec zaposlenosti, največ v gradbeništvu (kar pa na brezposelnost, ker gre v večini za tuje delavce, ne bo vplivalo). V povprečju naj bi imeli letos 105 tisoč brezposelnih, kar pomeni, da bi se registrirana stopnja brezposelnosti povečala z 9,1 odstotka lani na 11,1 odstotka letos. Velik dvig minimalne plače bo po oceni UMAR-ja povečal število brezposelnih za pet tisoč, če ne bo v podjetjih prilagoditev, pa pričakujejo v dveh letih zaradi tega petnajst tisoč brezposelnih.
Umirjena inflacija, rast plač
Letos ob rahlem okrevanju gospodarske aktivnosti in predpostavljeni odsotnosti cenovnih šokov iz mednarodnega okolja (pri cenah nafte in surovin) na uradu pričakujejo 1,3-odstotno medletno in prav tolikšno povprečno inflacijo. Če je dvig trošarin v lanskem letu prispeval k doseženi inflaciji (ki je bila v Sloveniji tretja največja v evrskem območju) kar polovico, poleg dviga trošarin pa je bil drugi pomemben vzrok inflacije dvig cen komunalnih storitev (največji v evrskem območju), bo njihov vpliv na inflacijo ob trenutno predvidenih povišanjih trošarin izrazito nižji od lanskega. Rast bruto plač v javnem sektorju bo, kljub nadaljevanju procesa odprave plačnih nesorazmerij, z 2,3 odstotka bistveno nižja kot lani, v razmerah rahlega okrevanja gospodarstva pa se bo rast plač v zasebnem sektorju nekoliko okrepila, po oceni na 2,7 odstotka, k čemur bo prispeval tudi dvig minimalne plače.