Zatrpane intervencijske poti
Gasilci in druge intervencijske službe imajo z dostopom največ težav v blokovskih naseljih in v središču Kranja.
Kranj – Številne intervencijske poti na območju Kranja so zatrpane z avtomobili in drugimi ovirami, zaradi katerih se predvsem gasilska vozila ne morejo prebiti čim bližje kraja požara. »Uporabna vrednost gasilskih vozil zato pade, še posebej tistih, ki so namenjena reševanju z višine,« pravi Matej Kejžar, vodja gasilske operative Gasilsko reševalne službe Kranj. »Imamo lestev višine 32 metrov, kar je dovolj za reševanje z najvišjih objektov, toda če ni postavljena tik ob objektu, je njen doseg bistveno nižji. V Kranju je približno štirinajst višjih objektov, ki so zelo težko dostopni, vsi so v strnjenih stanovanjskih naseljih. Največ težav je na Planini in v Šorlijevem naselju ter na Zlatem polju v okolici zdravstvenega doma.«
Gasilci imajo slabe izkušnje z dostopnostjo do objektov v teh naseljih, na kar so opozorili tudi ob zadnjem požaru v Šorlijevem naselju, ko so reševali stanovalca, a se zaradi parkiranih avtomobilov niso mogli prebiti povsem do objekta. Ker so morali vleči cevi, se je požar že razplamtel: če je dovolj gorljivih snovi, je to lahko že prej kot v treh minutah. Za težave z zatrpanostjo intervencijski poti je delno kriv nezadovoljiv odnos do varnosti, kajti kljub parkirnim mestom ljudje parkirajo na pločnikih, pred vhodi v stavbe in na zelenicah. Res pa je, da parkirnih mest primanjkuje, saj je bila večina večjih naselij zgrajenih v letih, ko še ni bilo toliko avtomobilov.
»S pristojnimi na občini skušamo reševati to problematiko, komunalni redarji so tudi začeli pogosteje izvajati nadzor na intervencijskih poteh. Pred kratkim smo imeli sestanek z upravniki objektov, kjer smo se pogovarjali o reševanju ljudi iz dvigal, ki ga v Kranju izvajamo gasilci, in o dostopnosti do objektov. Velik problem so tudi parkirišča z zapornicami, saj gasilci ne moremo imeti ključa ali kartice za odpiranje vsake zapornice v Kranju. Za vse zapornice, ki jih je postavila mestna občina, imamo možnost odpiranja z eno kartico. Predlagali smo, naj se uredi sistem daljinskega odpiranja za intervencijska vozila, hkrati bi se odprla tudi vrata v objekt,« dodaja Kejžar. Na sestanku so se pogovarjali tudi o dolgoročnih rešitvah, pri čemer naj bi občina nadaljevala urejanje dodatnih parkirišč, na katera bi spravili avtomobile z intervencijskih poti in dovozov.