Dežurna ekipa za mesto, ne območje
Prek 41 tisoč prebivalcev v 183 naseljih na Škofjeloškem imajo zadnje leto in pol na voljo le enega dežurnega zdravnika.
Škofja Loka – Poslanec in župan Občine Gorenja vas-Poljane je že dvakrat ministru za zdravje zastavil poslansko vprašanje o spremembi pravilnika o nujni medicinski pomoči, ki jo na Škofjeloškem v Zdravstvenem domu Škofja Loka opravlja Osnovno zdravstvo Gorenjske. V vseh štirih občinah je za zdravje pred novembrom 2008 skrbel 1,5 dežurnega zdravnika (običajno dva, četrtino manjkajočega zneska je kril OZG), od takrat pa le eden, čeprav so številna naselja oddaljena od sedeža enote nujne medicinske pomoči in dežurne službe tudi po trideset kilometrov v eno smer.
»Ponoči, ob sobotah, nedeljah in praznikih imamo le enega dežurnega zdravnika. To je nesprejemljivo, saj sedaj zdravnik, ki je na nujnem obisku v Žireh in dobi klic za intervencijo v Železnikih, potrebuje kar tri ure,« je ministru pojasnjeval poslanec Čadež, ki poudarja še dodatno obremenjenost pozimi zaradi obratovanja smučišč Cerkno, Stari vrh in Soriška planina. »Vaše ugotovitve so točne in temu ne morem ugovarjati,« mu je odgovoril minister Borut Miklavčič in nadaljeval: »Z novim pravilnikom so moji predhodniki želeli izenačiti pogoje dostopnosti do nujne medicinske pomoči po vsej Sloveniji.«
Povedano drugače, takšnih težav, kot jih poznajo z nujno medicinsko pomočjo na Škofjeloškem, naj bi bilo v Sloveniji še veliko oziroma je ponekod še huje. Zato pa je toliko bolj presenetila misel, da se je ministrstvo z nekaterimi občinami že dogovorilo za sofinanciranje dežurne službe, enako bi bilo lahko tudi na Škofjeloškem. »To je nesprejemljivo. Občine tako ali tako financirajo investicije v zdravstvene domove, občani skozi prispevke zdravstvene storitve. Zakaj bi morali plačati še enkrat?« se sprašuje Franci Kranjc, direktor žirovske občinske uprave. Spominja se, da je bil pred leti v občini stalno prisoten rešilec, danes pa ni niti pediatra, govorilo se je tudi o ukinitvi ginekološke ambulante. Občine Gorenja vas-Poljane, Škofja Loka, Železniki in Žiri bi za 'nadstandardne' storitve sicer morale plačati od sedemdeset do osemdeset tisoč evrov na leto.