Divji riž

Pri nekaterih rastlinah ime res povsem zataji, ena takšnih je prav gotovo divji riž, ki ni divji, še manj pa riž.

Rastlina je izvorno res samonikla, vendar je divji riž v prodaji gojen. Divji riž je obvodna rastlina, ki raste na vzhodu in v osrednjem delu Severne Amerike, predvsem na območju Velikih jezer in na meji med ZDA ter Kanado, kjer ga že nekaj desetletij gojijo. Rastlina je nekakšna vodna trava, ki korenini v mokrih tleh, iz katerih se dviguje do tri metre nad vodo. Pridelek žanjejo iz čolnov z otresanjem rastlin, tako da zrelo zrnje popada v čoln. Da zrnje ločijo od plev, ga morajo segreti, zato semena niso kaljiva in se brez posebnih pozornosti pri hrambi ohranijo tudi tri leta. Pridelka pri divjem rižu z intenzivno pridelavo ni mogoče posebej zvečati, zato je ponudba omejena, cena pa visoka. Pri nas ga je v zadnjem času mogoče kupiti skoraj v vseh večjih trgovskih centrih in v trgovinah z zdravo prehrano. Divji riž ima prijetno oreškasto aromo, ki pride še bolj do izraza, če ga pred pripravo malce popražimo. Kuhamo ga od 40 do 60 minut, odvisno od tega, ali hočemo bolj čvrstega ali mehkega. Čas kuhanja pa lahko skrajšamo s predhodnim namakanjem. Divji riž je nadvse hranljiv in zdrav, uporabljamo pa ga samega ali zmešanega s pravim rižem. Če ga zmešamo s pravim rižem, ga uporabljamo kot slednjega, sam pa se najbolje znajde v nadevih, solatah in pilavih.

Juha z divjim rižem, kolerabo, porom in krompirjem

Za 4 osebe potrebujemo: 10 dag divjega riža, 20 dag pora, 30 dag kolerabe, 25 dag krompirja, 1,2 l mesne juhe ali vode, 2 žlici olja, 1 žlico moke, 1 strt strok česna, 1 dl sladke smetane, sol, sveže mleti poper in 1 žličko sveže sesekljanega peteršilja.

Na olju prepražite divji riž ter očiščen in na kolobarje narezan por, dodajte na kocke narezano, očiščeno kolerabo in krompir. Zalijte z juho, začinite in kuhajte, dokler se divji riž ne zmehča. Nazadnje zalijte še s sladko smetano, prevrite, potresite s peteršiljem in takoj postrezite.

Divji riž z gobami

Za 4 osebe potrebujemo: 20 dag divjega riža, 30 dag jurčkov ali kakšnih drugih gob, 1 čebulo, 2 žlici olja sol, poper, peteršilj, 3 stroke česna in 1 dl sladke smetane.

Divji riž malce popražite, ga zalijte z vodo, skuhajte in odcedite. Na olju prepražite čebulo, toliko da porumeni. Dodajte narezane jurčke, malo popražite in začinite s soljo, poprom, peteršiljem in česnom. Dodajte še kuhan divji riž in sladko smetano, dušite še nekaj minut in takoj postrezite samostojno s solato ali pa kot prilogo k pečenemu mesu.

Divji riž z jurčki in rumeno papriko

Za 5 oseb potrebujemo: 20 dag divjega riža, 40 dag jurčkov, 10 dag pršuta, 1 čebulo, 5 žlic oljčnega olja, 1 dl suhega belega vina, 3 rumene paprike, 1 žlico sesekljanega peteršilja, sol in sveže mlet poper.

Divji riž malce popražite, ga zalijte z vodo, skuhajte in odcedite. Jurčke očistite in jih narežite na 0,5 centimetra debele rezine. Na trakove narezan pršut in sesekljano čebulo prepražite na oljčnem olju, dodajte jurčke, nekaj minut pražite in zalijte z belim vinom. Dodajte na trakove narezano papriko in solite ter popoprajte po okusu. Dušite še toliko časa, da se paprika zmehča, dodajte kuhan divji riž, potresite s sesekljanim peteršiljem in takoj postrezite kot samostojno jed ali pa kot prilogo k mesu.

Krompirjeva solata z divjim rižem in gorgonzolo

Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg krompirja, 5 dag divjega riža, 1 belo mlado čebulo, 1 žlico drobno narezanega drobnjaka, 1 žlico sveže sesekljanega peteršilja, 5 žlic majoneze, 5 žlic kisle smetane, 3 žlice jabolčnega kisa, sol, sveže mlet poper in 10 dag gorgonzole.

Divji riž malce popražite, ga zalijte z vodo, skuhajte in odcedite. Krompir skuhajte v vodi, ga ohladite do mlačnega in narežite na kocke. Dodajte še vroč divji riž, narezano čebulo in začinite z drobnjakom, peteršiljem, majonezo, kislo smetano, jabolčnim kisom, soljo in poprom. Premešajte in pustite stati pol ure. Nazadnje na solato naribajte ali nastrgajte gorgonzolo ter postrezite samostojno ali pa kot prilogo k pečenemu mesu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Edicije / petek, 4. julij 2008 / 07:00

Novice občine Žirovnica

Novice občine Žirovnica, 4. julij 2008, št. 2

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 23. avgust 2012 / 07:00

Praznik pri krvavški kapelici

V kapeli Marije Snežne, ki na Krvavcu stoji že triinosemdeset let, so minulo nedeljo pripravili tradicionalno žegnanjsko mašo.

Humor / četrtek, 23. avgust 2012 / 07:00

Akcija osmih pic

Od semnja sivke in mesteca Valensole, latinska izraza »vallis« in »solis« nam njegovo ime razložita kot dolino sonca, smo se poslovili, ker je začelo rahlo rositi. Zapremo strehe naših spačkov in...

Nasveti / četrtek, 23. avgust 2012 / 07:00

Z ožepom v žep

Ožep je tako silno lepo dišeča rastlinica, da bi jo človek dal kar v žep, če jo sreča na kakšni okrasni gredici ali zeliščnem vrtu. No, ne ravno v žep, odnesel bi jo s sabo in vonjal in vonjal in vonj...

Zanimivosti / četrtek, 23. avgust 2012 / 07:00

Vrtičkarstvo - prijetno s koristnim

Obdelovanje zelenjavnih gredic predstavlja za večino Gorenjcev vir dragocene, v trgovinah predrage zelenjave, zlasti za stanovalce utesnjenih urbanih blokovskih naselij pa vrtičkarstvo pomeni predvsem...

Gorenjska / četrtek, 23. avgust 2012 / 07:00

Anketa: Najbolj pogrešajo cesto

Davča ni le po površini največja slovenska vas, temveč je tudi slikovita vas s prijaznimi prebivalci, ki imajo radi naravo. Zato smo jih vprašali, kaj trenutno najbolj pogrešajo in zaradi česa radi ži...