Izkrivljena domišljija
Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolan eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.
Skratka, od bogastva se ne ozdravi; denar, na katerem sedijo bogati, ne zdravi. Enako velja za slavne Zemljane. Niti slava ne zdravi. Kar se teh stvari tiče, smo pred Prasilo vsi enaki. Tu izjeme kratko malo ni. Pravzaprav je edino bogastvo naše razmišljanje, naše dojemanje nevidne večne resnice.
Nekateri »učijo«, da je življenje igra. Med njimi je Florence Scovell Shinn, ki v svoji knjigi Igra življenja med drugim pravi: »Večina ljudi misli, da je življenje bitka, toda življenje ni bitka, ampak igra.
Vendar je to igra, ki je brez poznavanja božjega zakona ne moremo uspešno igrati. Stara in Nova zaveza podajata pravila igre čudovito jasno.
Jezus Kristus nas uči velike igre dajanja in sprejemanja.
Kar seješ, to žanješ. Pomeni, da se človeku vrne vse, kar reče ali naredi. Kar da, to tudi dobi.
Če daje sovraštvo, bo sovraštvo tudi prejel; če daje ljubezen, bo dobil ljubezen; če neprestano kritizira, bo tudi sam kritiziran; če laže, bodo lagali tudi njemu; če goljufa, bo goljufan. Uči nas tudi (namreč Kristus; op. M. S.), da igra v igri življenja vodilno vlogo sposobnost predstavljanja, se pravi vizualizacije (ali, če hočete, meditacije; op. M. S.).
Z vso skrbjo čuvaj svoje srce (ali domišljijo), iz njega izvira življenje.
To pomeni, da se vse, kar si človek zamisli, prej ko slej udejanji. Poznam človeka, ki se je bal določene bolezni. Šlo je za zelo redko bolezen, s katero se je bilo težko okužiti. Toda on si jo je nenehno slikal. O njej je prebral vse, kar mu je bilo dosegljivega. Na koncu se je dogodilo, da je za to redko boleznijo zbolel tudi sam in je umrl kot žrtev izkrivljene domišljije.
Tako vidimo, da je za uspešnost v igri življenja nujno vzgajati sposobnosti predstave. Človek, ki svoje predstavne sposobnosti izuri tako, da si vedno zamisli samo dobro, prinese v svoje življenje vse pravične želje svojega srca – zdravje, bogastvo, ljubezen, prijatelje, popolno uresničenje sebe in najvišje ideale.
Domišljijo so imenovali tudi duhovne škarje, ker dan za dnem reže in kroji podobe, ki jih človek vidi. Svoje lastne stvaritve prej ko slej sreča v zunanjem svetu. Človek mora razumeti delovanje svojega duha, da lahko uspešno izuri svojo domišljijo. Grki so rekli: Spoznaj se. /…/
Jezus Kristus je učil, da imajo v igri življenja človekove besede glavno vlogo. Učil je: Vaše besede vas bodo opravičile in vaše besede vas bodo pogubile.
Številni so si zaradi nepravilnih besed v svoje življenje prinesli uničenje. /…/
Na človekovi poti je vedno polno vsega, toda dejansko to lahko uresniči ali materializira le želja, vera ali izgovorjena beseda. Jezus Kristus je dal jasno vedeti, da mora človek sam narediti prvi korak. /…/.« (Se nadaljuje.)