Učenke s pisateljsko žilico
Med zmagovalci literarnega natečaja Gradim svet iz besed so bile tudi tri gorenjske učenke: Tina Malenšek iz Preske, Petra Piber z Bleda in Ana Krajšek z Jesenic.
Na literarni natečaj Gradim svet iz besed, ki ga je za učence od četrtega do devetega razreda razpisala Založba Rokus Klett, je prispelo skoraj osem tisoč osnovnošolskih besedil. Ustvarjalnost mladih nadobudnežev je presegla pričakovanja strokovne komisije, ki je imela težko nalogo pri izboru najboljših zgodb. Med šestimi zmagovalnimi zgodbami so bile kar tri z Gorenjskega: najboljšo zgodbo med petošolci napisala Tina Malenšek z OŠ Preska, v kategoriji sedmošolcev je zmagala Petra Piber z OŠ prof. dr. Josipa Plemlja Bled, med osmošolci pa je bila najboljša Ana Krajšek z OŠ Prežihovega Voranca Jesenice. Vse tri učenke so se minuli teden udeležile tudi sklepne prireditve natečaja s podelitvijo nagrad v prostorih RTV Slovenija, in sicer v studiu, kjer snemajo Male sive celice. Tam jih je čakalo tudi srečanje s priznano slovensko pisateljico, pesnico in dramatičarko Jano Kolarič.
Sodelujoči so morali zgodbo napisati po vnaprej narisanih ilustracijah, ki so jih lahko postavili v poljubno zaporedje. »Natečaj je bil poseben, saj slike bolj nagovorijo otroka, njegovo domišljijo in ustvarjalnost. Lažje napišejo zgodbo, kot če imajo le naslov in pojasnilo, kaj se pričakuje od njih,« je ugotavljala Klavdija Kranjc Jensterle, mentorica nagrajene osmošolke z Jesenic Ane Krajšek. Ta v svoji zgodbi Skrivnostno srečanje poletja opisuje življenjsko nesrečo, vendar pa je konec precej bolj srečen. Vse se vrti okoli Domna, ki je bil zaradi izgube staršev posvojen, a si zelo želi spoznati kakšnega svojega sorodnika. To mu po selitvi v nov kraj tudi uspe, saj z novo prijateljico v domu za ostarele odkrijeta njegovega dedka in babico. »Med pisanjem zgodbe sem mislila na poletje, ker se ga že neskončno veselim, in na počitnice. Morda pa tudi mene čakajo kakšna presenečenja …,« nam je zaupala Ana in dodala, da mora dobra zgodba vsebovati čim več vsakdanjih stvari, ki pritegnejo bralca. »Zgodbo sva na natečaj poslali z dobrim občutkom, na zmago nisva niti pomislili,« se spominja Anina mentorica.
Zmaga je prijetno presenetila tudi sedmošolko Petro Piber z Bleda in njeno mentorico Almo Stružnik. Petra v nagrajeni zgodbi z naslovom Mala velika stvar opisuje nezadovoljstvo dveh otrok z življenjem v njuni družini. Pomoč babici in drugim stanovalcem doma za ostarele jima prinese zadovoljstvo, smisel in srečo, kar se odraža tudi na izboljšanih odnosih v družini. »Pri pisanju sem težila k temu, da bi ujela značajvseh vpletenih oseb ter da bi imela zgodbasmiselno vsebino in sporočilo. Pomembno je tudi, da vsebina ni preveč razvlečena in da zgodba bralca ne podcenjuje,« je razmišljala Petra. Še raje kot zgodbe piše pesmi, v veliko veselje pa so ji tudi igranje violine, branje, jahanje, kolesarjenje in fotografiranje.
»Trudila sem se, da bi bila moja zgodba čim bolj zabavna in smešna,« je pojasnila Tina Malenšek, petošolka iz Preske, ki je z komisijo navdušila z zgodbo Dogodivščine Simona in Mojce. Tina med drugim opisuje, kako Simon pogreša nekdanje življenje na vasi, travnike in gozdove, a se nazadnje le privadi na življenje v mestu, pa tudi, kako glavna junaka v domu za ostarele skupaj obiskujeta Mojčinega oslabelega dedka, ob tem pa ugotovita, da so starostniki pretirano zaspani, ker jim sestra daje preveč uspaval, da lahko v miru gleda nadaljevanke … Učenka iz Preske namerava tudi v prihodnje sodelovati na literarnih natečajih. »Tina zelo dobro piše, ustvarjalna je tudi na drugih področjih, je zelo vestna in skrbna,« jo je pohvalila mentorica Bojana Kržič. Poleg pisanja zgodb ima Tina rada tudi glasbo, saj v glasbeni šoli igra kitaro.