Nova mansarda v selški šoli
Z ureditvijo mansarde v šoli v Selcih se zaključuje pet let trajajoča celovita obnova. Na obnovo pa čakajo tudi druge dotrajane šolske stavbe v občini Železniki.
Selca – V teh dneh se v podružnični šoli v Selcih zaključuje zadnja faza celovite obnove. »V mansardi so uredili manjšo učilnico za nivojski pouk in sanitarije, ustreznejše prostore bosta dobili knjižnica in računalniška učilnica, ki sta zdaj pretesni in delujeta v neustreznih razmerah, kar se tiče prezračevanja in svetlobe, objekt pa je dobil tudi dvigalo,« je pojasnila Anka Rakovec, vodja šole, ki jo obiskuje sto otrok od prvega do petega razreda, v pritličju pa je še vrtec z 62 malčki. Kot pravi, bodo nove prostore v mansardi zasedli takoj po pridobitvi uporabnega dovoljenja, saj jih nujno potrebujejo. Uporabno dovoljenje naj bi po besedah župana Mihaela Prevca dobili do konca aprila, slovesno odprtje pa načrtujejo sredi maja.
Kot je pojasnil župan, bo zadnja faza obnove stala 317 tisoč evrov, medtem ko je občina od leta 2005, ko se je začela celovita obnova, skupaj v objekt vložila dober milijon evrov. O nujnosti obnove se je sicer zaradi puščanja strehe začelo govoriti že leta 2000, se spominja Rakovčeva. Dela so se začela pet let kasneje z zamenjavo strehe na šoli, leta 2006 je novo streho dobila še telovadnica, v kateri so lani obnovili tudi tlak. V mansardi šole so že lani uredili učilnico za peti razred, s čimer se je v pritličju sprostil prostor za dodaten oddelek vrtca, ki so ga predali namenu ob začetku tega šolskega leta. Obenem so poskrbeli tudi za zunanjo ureditev, povečanje parkirišča in zaščito igrišča. »Večjih potreb zdaj nimamo več, čaka nas le še obnova vhoda v šolo,« pravi Rakovčeva.
S tem pa investicij v šolsko infrastrukturo v občini Železniki še zdaleč ni konec, saj so dotrajane tudi druge šolske stavbe. »Za celovito obnovo centralne šole v Železnikih imamo že pridobljeno vso dokumentacijo in gradbeno dovoljenje. Po predračunu naj bi stala blizu štiri milijone evrov. Čaka nas tudi celovita obnova podružnične šole v Dražgošah, projekti bodo pripravljeni do konca leta, treba pa bo urediti tudi streho in zgraditi manjšo telovadnico,« našteva župan. Kot kaže, pa bosta šoli na obnovo morali še malce počakati, saj bo občina prihodnje leto zaradi vse večje prostorske stiske začela graditi prizidek pri vrtcu v Železnikih, ki naj bi po besedah župana stal najmanj petsto tisoč evrov. Občina tako s projektoma obnove šol namerava kandidirati na različnih razpisih. »Sami ne bomo zmogli takšnega finančnega zalogaja, čeprav bosta investiciji potekali po fazah,« opozarja Prevc, ki se zaveda, da bodo v prihodnje največ občinskega denarja za investicije terjale prav dotrajane šolske stavbe.